Кога бабата на Тара Фоли од Неапол, Флорида, Стазија започна да живее во хоспис минатата година, главната медицинска сестра ја праша 102-годишното бабичка дали има други цели или желби во следните неколку месеци. Таа имаше една голема желба на списокот: да пристигне на венчавката на внуката во Остин, Тексас во јуни. Тоа беше убава мисла, но тешко дека навистина ќе се случи. Со оглед на нејзината возраст и проблеми со срцето, лекарите не сакаа Стасија да лета.

Тара знаеше колку тоа би значело за баба, па затоа го сторила најдоброто што можела. Мојата баба секогаш беше исклучително независна жена која правеше речиси се самостојно, но кога нејзиното срце почна да ослабува, таа почна да забавува“, рече Фоли за HuffPost, а нејзината приказна за тоа како ја изненадила баба и, стопи милиони срца наоколу. светот ..

Имено, без да знае никого во нејзиното семејство, идната невеста ја зела венчаницата и отишла кај баба. За да ја одбележи изненадувачката посета на нејзината баба во јануари оваа година, таа ангажираше локален фотограф Мари Камп. Кога ја виде внуката во нејзиниот младешки сјај, бабата не можеше да не се насмее. „Беше многу изненадена“, вели Фоли, која продава недвижен имот. „Ги рашири рацете за прегратка во моментот кога ме виде и ми рече дека сум убава“, открила таа. Се смеевме и уживавме во секоја секунда.

Фотографиите станаа вирални на Фејсбук пред три месеци, и продолжуваат да кружат по социјалните мрежи, собирајќи повеќе од 1,7 милиони лајкови.„Кога и кажав добра ноќ тој ден, и двајцата знаевме дека е последен пат кога ќе се видиме. Ме фати за образите со рацете, ме погледна право во очи и ми кажа колку ме сака. Таа почина 27 дена подоцна “, откри Фоли.

Но, приказната не заврши тука. Кога Фоли се ожени шест месеци подоцна, невестата го изненади семејството откривајќи фотографии во рамка. Трогателните моменти ги сними фотографката од Остин, Мисти МекЛендон, а Фоли ја нарече реакцијата на семејството непроценлива. Татко ми не можеше да поверува што гледа, рече таа.

Фоли беше фасцинирана од животот на нејзината баба и сето она што таа го направи за своето семејство. Таа посета беше нејзиниот начин да и се оддолжи. „Бев решена да ја допрам за да ме види во венчаница и да се чувствувам вклучена во мојот посебен ден“, рече таа. „Таа беше повеќе од неверојатна жена. Многу сум благословен што го имам овој последен спомен за неа “.