Цената е смешна. Една од најголемите куќи на светот се продава за малку пари, а ова е причината

Мега вилата „The One“ во Лос Анџелес, која требаше да биде најскапата продадена куќа во Америка (САД), банкротираше деновиве и ќе се продава на аукција по пониска цена, откако нејзиниот сопственик не платил повеќе од 165 милиони долари долг, се вели во соопштението на судот.

Минатата недела мегалуксузната вила The One, најскапата семејна куќа во Америка со оригинална малопродажна цена од 500 милиони долари, излезе на аукција и ќе биде продадена по пониска цена од 250 милиони долари. Имотот Бел Ер опфаќа површина од 9.754 метри квадратни, целиот мегавил – имотот е ставен во банкрот од Вишиот суд во Лос Анџелес бидејќи сопственикот на вилата Нил Нијами должел милионски заеми, пишува Дејли Мејл.

Нијами, инвеститор во недвижнини, го купи The One во 2012 година и ги помина последните девет години ветувајќи дека ќе ја изгради најголемата куќа во САД и ќе ја претвори во профит, но не може да ја заврши изградбата или да најде купувач откако таа помина.

Огромната и луксузна вила „The One“ како рај за милијардерите има ноќен клуб, салон за убавина, казино, пет базени, 20 спални соби, 42 бањи. Опкружен е со патека за трчање долга 121 метар. Главниот стан е со површина од 510 метри квадратни, со сопствена канцеларија, базен и кујна.

Мега вилата има и гаража во која можат да се сместат 30 автомобили, а има и поглед на океанот и планините. Најскапата вила во САД ја дизајнираа архитектот Пол Меклин и дизајнерката на ентериер Кетрин Ротонди.

Во 2018 година, Нијами позајми 82,5 милиони долари од Hankei Investment Co. за финансирање на екстравагантниот проект, а рокот за отплата беше октомври 2020 година. Претседателот на Ханкеи, Дон Ханкеи се залагаше куќата да банкротира за да ги врати заемите. Тој исто така тврдеше дека Нијами станал премногу „вознемирен“ за да ја продаде куќата за време на пандемијата.

Како изгледа најскапата куќа во Америка погледнете во видеото подолу: