БАБА МИЛИЦА СО ЛЕК: На оние кои патат од проблеми со цревата и желудникот, оваа билка ќе им помогне!

И познатата баба Милица високо го цени растението подубица, кое помага при оштетена стомачна слузница, чиреви и за чистење на каналите. Ова растение се користи против сите болести на органите за варење, ја поттикнува работата на желудникот, го отвора апетитот и го регулира варењето

Милица Јовиќиќ од Мокра Гора со децении им помага на оние кои страдаат од проблеми со гастроинтестиналниот тракт и реши да сподели неколку одлични совети со нас.

Познатата Милица Јовиќиќ, весела баба од Мокра Гора, несебично им помага на луѓето со стомачни проблеми. Со децении и доаѓаат сите заболени од гастритис, гастрична кила, нервозни црева… Пред да препорача чај, таа прегледува, а нејзиниот метод ретко кој го практикува.

– Тоа го научив од баба ми, мајка на мајка ми. Мојата сестра близначка се обиде, но немаше чувство. Долго време и помагав на баба ми, но дури по две години ми кажа дека сум подготвена да работам самостојно.

Бев млада и не заинтересирана. „Ќе дојде време кога ќе сакаш да го направиш тоа сама“, ми рече таа. Кога имав триесет години, тоа се оствари. Имено, има три точки: на раката, стапалото и под рамото кои морам да ги почувствувам под прстите. Кога ќе ги најдам, ги масирам и луѓето чувствуваат олеснување, им работи стомак… Ако местото не се покажува, тогаш праќам луѓе да сликаат жолчен меур, бубрег…

Баба Милица им помага на сите што имаат воспаление на слузокожата, секрет во желудникот, гастрична кила, нервозни црева, ги затегнува во кожата на градите.

Мојот преглед нема да има ефект ако не се испијат чаевитете. Јас користам шест билки: кантарион, ајдучка трева, мајчина душица, нане и камилица. Познато е дека ајдучка трева е еден од најдобрите природни лекови за желудникот. Ако страдате од надуеност, тежина во градите и цревата, варење, болки во стомакот, губење на апетит и слично, знајте дека тоа најчесто е предизвикано од гасови. Ако не се лекува хроничниот гас, долгорочно може да биде многу опасен – ни вели баба Милица.

Кантарионот го штити желудникот преку дигестивните сокови кои ја одржуваат рамнотежата помеѓу киселината и жолчката (за да се неутрализира вишокот киселина) и со лекување на рани, доколку ги има. Се користи против гастритис (воспаление на мукозната мембрана на желудникот, кое често е придружено со чир), го смирува желудникот и го ублажува воспалението. Шипинка исто така го регулира и стимулира варењето на сосема природен начин, ја стопира дијареата и го смирува желудникот.

Овој чај може да ја ублажи стомачната болка и да ви помогне да решите некои гастроинтестинални проблеми. Истовремено ја подобрува работата на цревата и добро делува доколку се појави стомачен вирус.

– Лененото семе е корисно за работата на желудникот, а мелениот комфри е добар за варење. Иако можеби не изгледа апетитивно, џвакајте ленено семе колку што можете подолго. Можеби ќе ви биде полесно ако натопете една лажица ленено семе во шолја млака вода, оставете ја да отстои шест часа и јадете ги семките пред спиење. (Се разбира, истурете ја водата.) Во спротивно, семките од лен во вода стануваат лигави, но токму во оваа слуз се наоѓаат неговите лековити својства. Ја премачкува заболената слузокожа на желудникот, го заштитува и го ублажува воспалението – советува оваа весела, нежна жена.

И познатата баба Милица високо го цени растението подубица, кое помага при оштетена стомачна слузница, чиреви и за чистење на каналите. Ова растение се користи против сите болести на органите за варење, ја поттикнува работата на желудникот, го отвора апетитот и го регулира варењето.

Подубица како лек спречува болки и воспаленија на желудникот и цревата, го лечи внатрешното крварење. Малку е адстрингентно, па затоа се користи за дизентерија и акутна летна дијареа кај децата. Ја подобрува работата на црниот дроб и ги отстранува симптомите на жолчните нарушувања. Помага во отстранување на водата од телото и подобро потење.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!