Бебето им починало при породување. 10 месеци подоцна се случува нешто неверојатно

Бебето почина при породување, но 10 месеци подоцна во животот на родителите на Ендру и Аманда се случи нешто навистина неверојатно. Ендју и Аманда беа пресреќни кога го дочекаа нивното прво дете кое дојде на овој свет, но нивната среќа многу брзо се претвори во болка кога бебето Клајтон почина кратко по раѓањето. Нивниот лекар Брајан Хоџис плачеше заедно со скршената двојка. Три месеци подоцна, Аманда повторно била бремена со друго момче. Овој пат беше и исплашена толку и возбудена.

Не можеше да поднесе помисла дека ќе изгуби уште едно дете. Парот ја покани фотографката Сара Ледфорд во породилната сала за да го фотографира и сними раѓањето на нивното дете. Аманда роди среќно и многу здраво бебе кое го нарекоа Карсон – а потоа Сара направи фотографија која набрзо стана исклучително популарна. Ендру го прослави раѓањето на својот син прегрнувајќи го во солзи Брајан Хоџис, истиот лекар кој го роди Клејтон.

Подолу можете да видите вирална слика која претставува радост и чувство на мир за родителите и нивните лекари… Малку повеќе од една година пред да се роди Карсон, Ендру и Аманда го добија својот прв син Клејтон, кој почина набрзо по раѓањето. Кога дозна дека е повторно бремена, тоа беше период на многу измешани емоции, но сè што можеа да направат Аманда и Ендру беше да се надеваат и да се молат.

Идните родители во неизвесност најмиле локален фотограф по име Сара да го сними раѓањето на Карсон. Лекарот кој го роди нивното новороденче беше истиот лекар кој го роди нивното прво бебе и беше обележан со извонредна загуба пред неполна година. Сликата погоре го покажува раѓањето на нивното чудесно „бебе“ по кое таткото и Др. Хоџи се гушкаа и плачеа. „Докторот сè уште ја држеше папочната врвца во рацете кога беше направена оваа слика – тоа беше веднаш по раѓањето“, рече Сара.

Го погледнав доктор Хоџис и видов дека товарот падна од неговото срце, како и од моето, и не можев да се воздржам, само морав да го гушнам“, изјави Ендру за USA Today. „Едноставно се чинеше како вистинската работа да се направи. Детето е родено по абортус, смрт или друга слична ситуација што му се случила на првото дете. Сè повеќе мајки ширум светот се свртуваат кон социјалните мрежи за да споделат слики од нивните деца од виножито и да споделат свои искуства.

Тоа е прекрасен начин да се подигне свеста кога е во прашање болката од губење на новороденчето, но и начин да се шири надежта кај сите мајки во светот. Прекрасно е што Сара беше поканета назад во породилната сала за да го одбележи раѓањето на ова прекрасно виножито бебе. Ве молиме споделете ја оваа навистина инспиративна приказна со вашите пријатели на Фејсбук.