БЕШЕ МИС НА ЈУГОСЛАВИЈА – А ПОТОА СЕ ПОВЛЕКЛА ОД ЈАВНАТА СТРАНА: Еве што се случило со неа

Алиборка Стојшиќ се повлече од јавната сцена и се посвети на мирниот начин на живот и покрај тоа што беше една од најпознатите диви.

Далиборка Стојшиќ е една од ретките која е успешна во повеќе полиња на уметноста. Се занимавала со пеење, глума, водителка, а била и Мис на Југославија. Таа стекна голема популарност кон крајот на 60-тите, а беше забележана и како една од членовите на групата „Оне и они“.

Родена е во 1944 година, а стана популарна во студентските денови. Студирала на Филозофскиот факултет во Белград, додека во 1968 година била избрана за Мис на Југославија, што и донесе ангажмани на филмската и музичката сцена.

Остварила забележителни улоги во филмови и серии како што се: „Трансплантација на чувства“, „Лице в лице“, „Правдата е убава“, „Сите срца сакани“, „За твое здравје“ и многу други.

Покрај актерската кариера, таа имаше и многу забележителен музички талент, а во 1968 година објави сингл плоча наречена „Луд сум поради тебе“. По неколку синглови, соло кариерата ја замени со членство во групата „Оне и они“.

По распадот на групата, Далиборка ја продолжи својата соло кариера, а по објавувањето на неколку албуми и сингл плочи, се повлече од јавниот живот и се посвети на литературата. Таа покажа уште еден талент и објави две стихозбирки наречени „Куклата што зборува“ и „Осамениот волк“.

Додека пееше во квартетот „Оне и они“, таа започна љубовна врска со колегата Жарко Данчу, а набрзо се венчаа. Откако групата се распадна во 1975 година, двајцата продолжија да настапуваат и снимаат заедно.

Нивниот брак беше крунисан со синот Бојан, додека се разделија кон крајот на седумдесеттите. Го интересирало и тоа што нивниот развод не бил под лупа на јавноста, а се се случувало без скандали или медиумско покривање.

Веќе во раните осумдесетти години го запознала хармоникашот Бранимир Ѓокиќ, со кој се омажила неколку години подоцна. Нивниот брак трае речиси четири децении, а тие строго ја чуваа својата приватност.

Ја доби титулата најубава жена и се повлече од јавноста

Далиборка важеше за една од најпосакуваните жени на домашната јавна сцена, а титулата најубава жена во Југославија ја доби во 1968 година. , имајќи предвид дека се што доаѓа од поп музиката стана скандалозно и вулгарно.

По повлекувањето од поп музиката, таа се посвети на литературата, а инспирацијата за колекциите на песни ја наоѓаше во делата на Десанка Максимовиќ, Данило Киш и други големи српски и југословенски писатели, пишува Biografijaorg