ВАШЕ МИСЛЕЊЕ?!Дали е пристојно 45-годишна жена да носи искинати фармерки исто како 15-годишно девојче?

Во последните две години искинати фармерки носат 15-годишни девојчиња и 45-годишни жени. Иако искинатите фармерки се во тренд, прашање е дали е во ред средовечните жени да се облекуваат како средношколки. Добро, да, овој модел на фармерки се наоѓа на насловната страница на „Вога“, но тоа не значи дека одговара на вашите години. Не мора да се облекувате како дете за да изгледате младешки и тренди. Вашиот стил на облекување најдобро треба да ги истакне годините што ги имате.

Затоа секогаш трудете се да бидете облечени со умереност и вкус! Некои жени тотално ги искинале фармерките и не би се откажале од нив за живот, а други по никоја цена не би ги носеле. Сметаат дека е за млади луѓе и дека им одговара на нивната возраст затоа што, како што вели песната „Dirty Theater“: „Кога си млад, секое одело ти одговара…“.

Немања Иванишевиќ, познат стилист и моден дизајнер, исто така смета дека како што секоја прилика бара одредена шифра на дрес, така и секоја возраст со себе носи одредени предности и санкции. Исклучително е смешно што жените во педесеттите и тинејџерките се облекуваат исто. Мислам дека секој може да носи искинати фармерки, но дека мора да бидат во согласност со она што го дозволуваат фигурата и годините, за да не биде невкусно.

Кога купуваат фармерки, жените треба да се фокусираат на тоа да најдат добар крој, бидејќи тоа е најважно. А дали моделот е искинат или не е помалку важно – советува Иванишевиќ Тој смета дека искинатите фармерки се идеални за некои опуштени моменти и ситуации во кои не треба да оставите впечаток на елегантна и одмерена дама, туку кул и опуштена личност.

Затоа слободно носете ги навечер кога ќе излезете на пијачка со партнерот, но немојте случајно да ги носите на работа бидејќи тоа е навистина безобразно. ВО НЕКОИ ЈАВНИ ИНСТИТУЦИИ НЕ МОЖЕ ДА ВИ ВЛЕГУВАШ ВО ИСКИНАТИ ФАРМАРКИ

И многу наши јавни институции ги третираат фармерките искинати до колена како несоодветна облека. Така социјалните мрежи ја запалија приказната на една Белграѓанка на која не и беше дозволено да влезе во Палатата на правдата, бидејќи била во искинати фармерки. Обезбедувањето и рекло да излезе надвор и добро да го прочита нивниот кодекс на облекување.

За да не ви се случи оваа непријатна ситуација, следниот пат добро размислете што ќе облечете кога одите на суд или МВР.
Дали и вие носите искинати фармерки без разлика на возраста?