ВИДЕО: Момче (7) виде дете на дното од базенот, веднаш сфати дека нешто не е во ред

Момче од Сакраменто, Калифорнија пливало кога видело мало дете на дното од базенот. Сите му се восхитуваат за тоа што го направил. Опасноста од давење на море и во базени е реална и не треба да се игнорира, особено кога се во прашање децата.

Несреќи се случуваат, се почесто отколку што не се случуваат, возрасните се на вистинското место во вистинско време за да спречат потенцијална трагедија. Но, тоа не било случај за едно дете, но сепак било спасено, а го спасило друго дете. Седумгодишната Масија Браун од Сакраменто, Калифорнија пливала во базенот кога видел мало момче на дното на базенот.

Свесен дека тоа е невообичаено, Масија веднаш се нурна за да го спаси. „Само играв во базенот, а потоа видов момче на дното на базенот“, изјави тој за „Добро утро Америка“. „И отидов да го земам. Според мајката на Масија, Тиара Делвале, тој се втурнал во базенот длабок два метри за да го спаси 3-годишното дете, за кое таа рече дека има отворени уста и очи.

Храбро момче успеало да го извлече детето на површината на базенот Храбро момче успеало да го извлече детето на површината на базенот, каде деветгодишниот братучед по име Савана, со кој си играл во базенот, го повлекол го излегол и ги предупредил возрасните кои повикале 911 и почнале со CPR.

„Савана го донесе кај мајка му и тогаш почнаа со CPR на момчето, а потоа го повикаа докторот“, рече Масија. Портпаролот на противпожарната служба на Сакраменто потврди за ABC News дека 3-годишното дете дише кога пристигна 911.

Делвале спасувањето го нарече чудо, додавајќи дека е во контакт со мајката на момчето, на која наводно и оди добро. Таткото на Масија, олимпискиот боксер Маркус Браун, изјави дека е шокиран од она за што е способен неговиот син, иако знаел дека неговиот син плива како риба и дека е исклучително емпатичен.

„Неверојатно е да има 7 години и да прави такви работи“, рече тој. „Многу сум му благодарен што беше доволно храбар да направи нешто толку херојско“, додаде Браун.

Фала му на Бога за овој храбар херој кој навреме реагираше и му го спаси животот на малото момче.