Вила на тркала: Погледнете во внатрешноста на мега камперот од соништата со гаража од 1,5 милиони евра!

Вила на тркала: Погледнете во внатрешноста на мега камперот од соништата со гаража од 1,5 милиони евра! Volkner Mobil Performance ги има сите технички карактеристики на автобус, вклучително и мотор со 430 КС сместен во задниот дел. За повеќето луѓе, камперите најчесто се сметаат за возила кои нудат релативно евтин дух на авантура, удобност и практичност. Но, во истиот сегмент на пазарот, сепак, има и модели кои се потпираат на исклучителен луксуз и наликуваат на вистински куќи на тркала, а понекогаш чинат повеќе од куќи и претставуваат нешто како патувачки хотели со пет ѕвезди.

Ако мислевте дека сте виделе сè – ова е Volkner „моторниот дом“ специјалист Volkner Mobil Performance од Вупертал, Германија, кој ги нуди сите традиционални капацитети, функции и простори како спална соба, кујна и бања, но и гаража! Оваа „моторна куќа“ има наменски простор каде што можете да го паркирате вашиот автомобил и да го транспортирате низ целиот свет, се за скромна сума од 1.350.000 евра или 10 милиони куни.

Автомобилот Volkner Mobil Performance ги има сите технички карактеристики на автобус, вклучително и мотор со 430 КС поставен назади со Volvo I-Shift менувач и воздушно потпирање за максимална удобност на патниците. Долг е 12 метри, широк 2,50 метри и висок 3,85 метри, додека меѓуоскиното растојание е 5,80 метри. Доколку не ви се доволни внатрешниот простор од 30 квадратни метри достапни за живеење, со притискање на копче можете да го поместите левиот страничен ѕид на Mobil Performance за 50 cm нанадвор и со тоа да добиете уште 5 квадратни метри.

Благодарение на специјалниот систем, овој кампер може да користи топла вода од бојлерот за топење на снегот во зима и избегнување на „ледениот“ непријатности, додека за лето е инсталиран најмодерниот систем за климатизација. Една од најинтересните карактеристики на Volkner Mobil Performance е специјалниот простор за транспорт на сопствен автомобил: патентираната централна гаража на камперот се наоѓа помеѓу оските и има платформа за товарење со хидраулично напојување што се спушта до нивото на подот и се крева за да го товари возилото. Веднаш под дневната соба.

Гаражата е доволно пространа за да ги собере повеќето спортски автомобили, бидејќи таквите модели не треба да бидат премногу високи, а има простор за два електрични велосипеди, скара на извлекување, маса, столици и складиште за пијалоци или други предмети. Товарниот простор може да се користи и како складиште доколку не превезувате автомобил.

Внатрешноста на овој мега-кампер може многу да се приспособи во фазата на изградба и ја нуди секоја удобност што може да се замисли според желбите на купувачот. На пример, кујната има индукциска плоча, рерна, микробранова печка, фрижидер, машина за миење садови, интегрирана машина за сечење, машина за еспресо…

Со цел да им понуди на патниците максимална удобност во сите области на употреба, компанијата разви и систем за греење и климатизација кој овозможува ефикасно и брзо управување со различни поставени температури. Споменатата цена од 1.350.000 евра е почетна цена и лесно може да се зголеми со вградување на широк спектар на опрема и елементи по желба на купувачот. Со ова би можеле да одите на летен одмор