ВИСТИНАТА ЗА КИКИРИКИТЕ: ЧЕСТО ги јадете, но не знаете што му прават на вашето тело!

Нема да верувате кога ќе прочитате колку придобивки можат да ви донесат само 50 грама кикирики дневно.

Кикириките потекнуваат од Јужна Америка и припаѓаат на семејството на мешунките, исто како гравот, грашокот или сојата.

Има одличен вкус и е богат со масти, протеини и други здрави хранливи материи.

Кикириките се добар извор на протеини и имаат висока содржина на есенцијални витамини, минерали и растителни соединенија.

Придобивките од кикириките се различни, па тие дефинитивно треба да се додадат на листата на дневна исхрана. Сепак, поради високата содржина на масти и калории во кикиритките, не треба да претерувате.

Овие 12 својства на кикириките ни прават многу придобивки од здравје до убавина.

Добро е за здравјето на срцето: Меѓу придобивките за човековото здравје, се чини дека оваа е најпозната. Благодарение на високото ниво на мононезаситени и полинезаситени масти, кикириките можат да го одржат здраво човечкото срце.

Поточно, олеинската киселина во кикириките може да го намали лошиот холестерол (ЛДЛ) и да го зголеми добриот холестерол (ХДЛ) во крвта.

Затоа, кикириките се способни да спречат мозочен удар и коронарни заболувања преку зголемување на здравите липиди во крвта.

Ја зајакнува енергијата: Една од најзабележителните придобивки од кикириките за човековото здравје е подобрувањето на енергијата. Ова е сосема разбирливо, бидејќи кикириките содржат многу витамини и минерали, антиоксиданси и хранливи материи, кои сами по себе се одлични извори на енергија.

Помага при слабеење: Кикириките се проучувани за одржување на тежината. Бидејќи има многу калории и масти, кикириките не влијаат на зголемувањето на телесната тежина, па затоа консумирањето на оваа мешунка ќе ви помогне да ја одржите виталноста и да ја спречите дебелината.

Се бори против ракот: Полифенолните антиоксиданси присутни во кикириките се корисни за превенција од рак на желудникот, бидејќи помагаат да се намали производството на канцерогени нитрозамини.

Од друга страна, мешунките како кикириките имаат висока содржина на бетаситостерол, кој е заштита од рак, а природен начин го спречува растот на туморите. На овој начин сите оние кои јадат кикирики најмалку два пати неделно можат да го намалат ризикот од рак на дебелото црево за 2.758 отсто.

Спречува камења во жолчката: Камењата во жолчката се проценува дека влијаат помеѓу 10 и 25 проценти од возрасните ширум светот. Честото консумирање кикирики може значително да го намали ризикот од појава на камења во жолчката. Според студиите, само 30 грама кикирики дневно може да помогне да се намали ризикот од оваа појава до 25 проценти.

Ја подобрува меморијата: Кикириките често се нарекуваат „храна за мозокот“, бидејќи содржат витамин Б3, кој е одличен за функцијата на мозокот, како и за подобрување на меморијата. Содржи и флавоноид наречен ресвератрол, кој може да го подобри протокот на крв во мозокот за околу 30 проценти.

Се бори со депресијата: Серотонинот е важна хемикалија на мозокот која помага во регулирањето на расположението. Несоодветното лачење на оваа хемикалија резултира со депресија. За среќа, аминокиселината триптофан во кикириките може да помогне во ослободувањето на серотонин, поради што кикириките се способни да ја победат депресијата.

Ја поддржува бременоста и го штити фетусот: Кикириките се сметаат за добар извор на фолна киселина, која е важна за жените за време на бременоста. Според истражувањата, жените кои консумираат 400 грама од оваа киселина пред и во раните фази од бременоста биле под многу помал ризик бебето да има одредени невролошки проблеми.

Јадењето кикирики за време на бременоста, исто така, го намалува ризикот од некои вообичаени алергиски болести како што е астмата кај децата.

Ја спречува Алцхајмеровата болест: Многу истражувања покажаа дека консумирањето храна богата со ниацин, како кикиритките, може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест за околу 70 проценти. Само четвртина чаша од ова овошје претставува четвртина од дневниот внес на ниацин.

Ја прави кожата сјајна и затегната: Состојките во кикириките ја одржуваат кожата блескава и блескава. Покрај тоа, диеталните влакна во ова растение помагаат да се ослободи телото од вишокот токсини, правејќи ја кожата беспрекорно мека и сјајна. Од друга страна, кикириките со содржината на магнезиум можат да ги смират нервите, крвните садови и мускулите за да го забрзаат протокот на крв во кожата.

Спречува опаѓање на косата: Меѓу придобивките за убавина на кикиритките е и спречувањето на губење на косата. Благодарение на витаминот Ц, кој е корисен за зголемување на производството на колаген, кикириките можат да го спречат опаѓањето на косата. Исто така, ларгининот во кикириките е состојка што се користи во многу третмани за ќелавост, додека омега 3 масните киселини можат да ги зајакнат фоликулите на косата и целокупниот раст на косата.

Спречува брчки и стареење: Предвремените знаци на стареење, како што се промена на бојата, брчките и намалената еластичност на кожата, се меѓу најголемите козметички проблеми. За среќа, кикириките имаат значително количество на витамин Ц, кој е неопходен за производство на колаген. Во суштина, колагенот е важен за одржување на здрави тетивите, ‘рскавицата и кожата. Затоа, консумирањето кикирики ја подобрува цврстината на кожата, како и нејзината еластичност и свежина