Во Аргентина фатен најпијаниот возач на светот!

Аргентина е позната по многу работи, од танго до љубовта кон фудбалот, но е дом и на најпијаните возачи во светот, односно во Аргентина е откриен најпијаниот возач на светот! ….

Уште во март 2022 година, аргентинските медиуми објавија дека еден млад човек во градот Плотиер, во провинцијата Нојкен, го соборил светскиот рекорд за алкотестирање, откако за време на полициски тест постигнал невидени 5,79 грама алкохол на литар здив. удирајќи го автомобилот во канал.

И покрај полесните повреди на лицето и рацете во несреќата, тој одбил лекарска помош и не соработувал со полицијата.

Сепак, тој не би имал време предолго да се фали со својот необичен рекорд, бидејќи токму минатата недела повторно беше претепан од друг сонародник – Аргентинец.

На 7 ноември вечерта полицијата во Џенерал Рока, Рио Негро, добила повик од жител за возач кој насилно се однесувал додека возел, во населбата Баљани.Според очевидци, 60-годишниот возач бил возејќи по погрешна страна од коловозот, како и дел од железничките пруги и за малку ќе прегазил девојка.

Околу 23 часот и 30 минути полициски службеници успеале да му влезат во трага и да го извлечат возачот од црвеното комбе Фолксваген. Само тоа може да се смета за голем подвиг, ако се земе во предвид состојбата во која тогаш се наоѓал човекот чиј идентитет не се открива.

Иако полицајците можеа да кажат дека човекот е пијан, тие не знаеја дека се во присуство на светски рекордер.

За време на алкотестот, полицајците биле шокирани кога виделе дека мажот имал содржина на алкохол во крвта од 6,26 грама алкохол на литар вдишување. Тие беа толку шокирани што го натераа повторно да го направи тестот само за да бидат сигурни. Резултатот беше ист.

И така е потврден „новиот светски рекорд“ на алкотестот за најпијаниот возач на светот!

Секако, полицијата му ја одзеде возачката дозвола и возилото на овој пијан возач, па ќе помине уште некое време додека повторно да седне зад воланот. Но, за сега, ага може да се утеши со тоа што е најпијаниот возач на светот (ако е тоа некаква утеха)

Очевидци им кажале на новинарите дека возачот пиел зад воланот и бил толку пијан што не можел да артикулира ниту еден збор кога бил запрен од полицијата. Тој исто така не можел сам да оди па полицајците буквално го однеле до полициското возило.

И за крај, апел до сите возачи:
„Никогаш не седи пијан зад воланот на автомобил! Со тоа не се загрозувате само себеси туку и другите учесници во разговорот, уништувате и туѓи животи и животи на вашето семејство“.