Гинекологот плачел откако ја породил жената: Рекла „Господ е најголем“, а потоа починала

Гинекологот објави статус во кој напиша дека се расплакал откако ја породил сопругата. Таа роди живо бебе, но почина велејќи „Господ е најголем!“. Статусот на лекар од Србија натера многу луѓе да размислуваат за суровоста на судбината, која понекогаш го обојува најубавиот момент од раѓањето нановиот живот со најстрашната трагедија.

„Денес е најтажниот ден во мојот живот. Како доктор породив многу трудници и секогаш кога ќе влезам во родилна сала барам од Бога да ги награди сите мајки. Болката која жените ја трпат во родилната сала е неопислива и во неа не се вклучени деветте месеци од бременоста. Тие поминуваат низ многу само за да донесат нов живот на светот.

Плачев денес затоа што изгубив жена, не се молиме за вакви работи, но понекогаш Бог има други планови. Зошто случајот на оваа жена беше толку болен? Не можела да има деца 14 години! Пробавме ИВФ и многу други методи познати на мажот, жената помина низ многу. На крајот почестен од Бог, тоа беше надвор од науката и човечкото знаење. Беше бремена и покрај тоа што имаше цисти на јајниците и матка полна со фиброиди.

Нејзините фиброиди почнаа да исчезнуваат и се беше во ред, знаев дека Бог ќе го направи она што ни изгледа неверојатно од Неговата величественост и благодат. По девет месеци, дојде време за породување, нејзиниот сопруг ја донесе во болница и јас брзо се откажав од се што правев за да ја посетам. Со часови се породуваше, по седум часа беше толку болно што ја отворив.

Ја изгубивме, но бебето беше живо. Пред да почине, го држела бебето во раце и се насмевнала, рекла „Господ е најголем“, а потоа умрела. Бев шокиран и тажен, отидов кај нејзиниот сопруг да му кажам што се случило, а откако слушна неговиот среќен ден се претвори во тажен. Денеска изгубивме еден живот раѓајќи нов.

Ве молиме почитувајте ги жените, бидејќи тие минуваат низ долината на смртта само за да донесат нов живот. Почитувајте ги вашите сопруги! Носењето бебе девет месеци не е шега, а породувањето со часови само за да го родите вашето дете е огромна жртва.

Го молам Бога да ги заштити сите што го читаат ова, особено трудниците, ве молиме чувајте ги во вашите молитви. Ве молам, ако имате проблеми со вашата мајка и одбивате да и се јавите, ве молиме јавете ѝ се сега! Таа помина низ многу за да те роди!“