Ги запросил ДВЕТЕ сестри: Сакал да се ожени со постарата, па се одлучил за помалата, а потоа се смешала и мајка му

Една жена раскажа за Reddit за необичната ситуација во која се најде нејзиното семејство. Имено, и двете ќерки ги запросил ист маж, но на крајот решил дека сака да се ожени со помалата.Таа присуствува на свадбата на нејзината сестра. Мојата помала ќерка Хајлих (28) се мажи за бившиот вереник на мојата постара ќерка, Џенифер (30. Џенифер е лута на мене затоа што одам на свадбата на Хајлих. Таа вели дека како и секогаш го оправдувам лошото однесување на нејзината сестра, но тоа едноставно не е точно.

Почетокот на драмата
Мама објасни како на прво место настанала оваа ситуација. Кога венчавката беше откажана, откривме дека тоа е затоа што Сем и Хајлич се забавуваат, веднаш и се јавив на Хајлич и ја замолив да ја преиспита таа врска, не само поради нејзината сестра, туку и затоа што ако може еднаш, можеше и второ време кога таа го направи тоа, а јас не сакав да се повреди. Таа ме уверуваше дека тоа не е така, дека се еден за друг и дека тоа го знаат одамна, па останавме на тоа – вели таа и додава:

Разговарав и со Сем. Тој се извини ако повредил некого со тоа, но рече дека не би било фер да се ожени со Џенифер кога длабоко во своето срце знаел дека е заљубен во Хајлих. Тие и официјално се заедно нешто повеќе од една година и навистина изгледаат среќно и заљубено.

Татко надвор од себе
Мојот сопруг ја поддржува Џенифер, тој е згрозен од целата ситуација и не сака да има ништо со неа. Во еден момент тој рече дека нема да му даде благослов на Сем, ниту да ја предаде Хаилих. Кога Хајлих дознала, била уништена. Го прашав сопругот дали е подготвен да ризикува врска со Хајлих, а Џенифер ме обвини дека се обидувам да го свртам против неа – рекла мајка ми.

Дилема и простување
Мама потоа рече: „И реков на Џенифер дека не се работи за забавите, туку за учење простување“. И кажав дека помина повеќе од една година откако таа и Сем раскинаа, а таа целосно скокна од врска во врска бидејќи беше многу фокусирана на Хајлих и Сем и дека ако никогаш не им прости, никогаш нема да биде мирна. .

Потоа таа додаде:
Таа вели дека не разбирам дека Хајлих намерно и го украла Сем и дека тоа го прави уште од мали нозе, а јас тоа не го забележав. И кажав дека требаше да ми каже тогаш. Рекла дека требало сама да внимава и да ја забележи и дека требало да ја научи да остави некои работи да останат во минатото за да оди напред и дека ако Хајлич го украл Сем, тогаш Хаилич и направил услуга.

Одење на свадба
Конечно рече дека ако одам на свадба, тоа значи дека Хајлих цело време ми била омиленото дете и дека никогаш повеќе нема да разговара со мене – рекла неутешната мајка. Потоа таа заклучи: Јас и реков да оди на свадба како што би одел кај неа ако таа е во таква ситуација. Таа рече во ред и ја спушти слушалката. Подоцна, мојот сопруг ми се јави од работа и ми кажа дека таа го викала плачејќи“.

Кориснички совет
– Дали ќе бидам ужасна ако одам на свадбата на помалата ќерка – избезумената мајка побарала помош од корисниците. Одговорите беа различни, но корисниците генерално се согласија дека мама погреши поради многу причини. „Грозна си“, напишал еден корисник.

Друг корисник додаде:
Дозволете ми да започнам со тоа што на некој начин ја разбирам вашата перспектива. Ги сакаш своите ќерки, сакаш да бидат среќни, сакаш да ги поддржуваш. Тешко е да се менаџираат работите кога има раскол во такво семејство, но она што се сведува на тоа е дека Џенифер била изневерена од нејзиниот вереник и сестра. Тоа е болка што не може да се прости само така. Треба да ја поддржите Џенифер и да и ставите до знаење дека додека го поддржувате и сакате Хајлих, не ја сакате и не ја поддржувате болката што ја нанесе Џенифер.

Другите корисници сметаа дека мајката е премногу фокусирана на повторното обединување на семејството и ја обвинија нејзината постара ќерка што не простила на најмладата, наместо да ја обвинуваат најмладата ќерка која ги „кревала“ работите во воздух.