Го отпуштиле од работа затоа што буквално спијал на работа – Платата му била мала,а тој се сетил како да преживее и станал ѕвезда на интернет(ВИДЕО)

Чибузор Ајмофор од Сиетл, кој на социјалните мрежи се претставува како Сајмон Џексон, стана ѕвезда преку ноќ, откако без знаење на претпоставените решил да се пресели во канцелариите на компанијата во која работел. Видеото на Џексон е прегледано преку 12 милиони пати од 8 март. Како што рече, на овој чин се одлучил од револт, бидејќи, според него, малку бил платен. Додека беше многу популарен на социјалните мрежи, во видеата кои ги следеа оние од канцеларијата откри дека добил отказ од консултантската куќа за дизајн и инженерство Аркадис.

Во своето прво видео наречено „Погледни го мојот нов стан“ – 28-годишникот се снимил како поставува маса со облеката, тоалетите и другите лични работи. „Се движам од станот во мојата кабина на работа. Не ми плаќаат доволно за да ги правам и двете, па во знак на протест само ќе живеам на работа, па ќе видиме до кога ќе се извлечам со ова “, рече тој во видеото за Тик Ток. Откако се вселил во „нов стан“ во канцеларијата на Аркадис во центарот на Сиетл, неговата шега на крајот тргнала наопаку кога неговиот работодавец го принудил да замине четири дена подоцна.

@calm.simon

Check out my new apt

♬ original sound – Calm Simon


Во интервју за New York Post, тој рече дека, иако самиот чин бил протест, тоа било и прашање на време што го инспирирало да живее на работа. Тој рече дека морал да се исели од својот стан бидејќи неговиот закуп истекол и киријата се зголемила. Бидејќи брзал да се пресели, ниту еден сопственик навреме не го прифатил неговото барање. „Становите и онака беа прескапи, а работодавецот ми негираше ревизија на успешност. Кога открив дека мојата компанија има празна канцеларија во центарот на градот, ова беше совршено решение бидејќи беше блиску до сите места што често ги посетувам и ќе беше бесплатно. “, рече тој, Џексон.

Смета дека неговиот престој во канцеларија ќе траеше долго, доколку не направеше вирално видео за тоа. Џексон, кој работи и како дизајнер на комбинезони, тврди дека бил во комуникација со својот поранешен работодавец и колеги. Како што рече, не е единствен во чувството дека е недоволно платен, бидејќи тврди дека и уште неколку поранешни вработени – не директни соработници, туку луѓе кои работеле во различни филијали на иста фирма, мислеле дека се недоволно платени.

@calm.simon Pineapple & ham #homingfromwork ♬ original sound – Calm Simon


„Моја препорака е да им кажам на менаџерите да ви даваат покачувања врз основа на перформансите, а не да ги третираат сите исто“, рече тој. Џексон рекол дека неговата поранешна канцеларија била празна бидејќи вработените главно работеле од дома. Тој рече дека кога биле откриени неговите снимки, подоцна бил повикан од одделот за човечки ресурси и побарал да ги отстрани сите негови работи од масата. Тој тврди дека му било кажано да ги избрише своите видеа на TikTok од социјалните мрежи или ќе биде отпуштен. Џексон решил да ја напушти компанијата, пренесува Блиц.

„Њујорк пост“ стапи во контакт со „Аркадис“, но фирмата за дизајн и инженерство соопшти дека не може да разговара за тековните прашања. „Поради загриженоста за приватноста во врска со информациите за персоналот, компанијата не може да открие какви било ставки поврзани со сегашни или поранешни вработени без изречна дозвола од вработените“, изјави Аркадис за Инсајдер во неодамнешната изјава. Но, Џексон, кој престојува во Airbnb во Сиетл, ја гледа поволната страна на сè. „Сега имам толку многу критики, па можеби ќе можам да го прифатам тоа и да работам на градење на мојот бренд. Секогаш можам да најдам друга работа ако не успее“, рече тој. Иако за The Post изјави дека размислува за друга работа во канцеларијата, тој е оптимист за неговиот иден бренд сега кога има широка публика во TikTok.

„Можеби би се вратил на корпоративната игра. Но дотогаш следете ги моите патувања и поврзете се со мене на Инстаграм или ТикТок!“, рече тој и додаде дека на својот поранешен работодавец му посакува среќа во иднина.

И тој има една порака до својот поранешен работодавец: „Среќно во идните напори.