Го фатил малото девојче додека паѓало од зграда, го прогласиле за херој (Видео)

Слична ситуација се случи и пред 11 години кога млада мајка исто така фати дете во воздух како паѓа од деветти кат

Маж од источна Кина успеал да фати дете кое паѓало од петти кат во зграда, а во знак на благодарност е прогласено за национален херој.

Шен Донг (31) во вторникот го паркирал автомобилот кога наеднаш слушнал удар. Се испоставило дека станува збор за мало девојче кое паднало од прозорецот на петтиот кат на лимениот покрив на терасата на првиот кат. Таа потоа почнала да паѓа од работ на покривот на тротоарот, но Шен брзо реагирала и го фатила девојчето.

Нејзиниот пад го снимија и надзорните камери, а видеото кое беше објавено на TikTok привлече голем број лајкови.

Девојчето се здобило со повреди на нозете и белите дробови, но е во стабилна состојба.

Шен, кој обично работи во блиската банка, повикал брза помош додека тој и неговиот колега трчале да и помогнат, но веднаш го фрлил телефонот за да го фати девојчето кое повторно почнало да паѓа. Вели дека на почетокот не сфатил дека се работи за дете.

– Да бидам искрен, не можам да се сетам на детали. Не можам да се сетам дали ме болат рацете. Само имав инстинкт да ја спасам. Среќен сум што стигнав на време, инаку ќе се чувствував многу лошо – изјави тој.

Тој додаде дека девојчето преживеало благодарение на металниот покрив на кој паднала, бидејќи го ублажил падот.

Слична ситуација се случила и пред 11 години кога млада мајка исто така фатила дете во воздух како паѓа од деветти кат. Девојчето преживеало, но младата жена и ги скршила рацете, а поради херојството го добила прекарот „Најубавата мајка во Кина“.