Дали знаевте дека зелката може да се кисели за само 12 часа?

Постои брз начин да го киселите за само 12 часа

Веќе ви солзи устата на самата помисла на сарма, а не сте ни почнале да ја киселите зелката? Постои брз начин како да го киселите за само 12 часа!

Состојки:1 голема главица зелка, 3,5 dl бел вински оцет, 3 dl вода, 4 лажици сол, 1 парче леб

Подготовка: Исечете го коренот на зелката и ставете ја главата во длабок сад. Истурете 2 лажици сол во шуплината каде што беше коренот. Искинете го лебот на парчиња и распоредете ги околу главата, а еден дел ставете го врз солта.

Истурете топла вода во која е додаден остатокот од солта. Се покрива со оцет, се покрива со чинија и се остава да отстои 8 часа.

Извадете ја зелката, отстранете ги трагите од распарчен леб и префрлете ја во длабоко тенџере. Процедете ја течноста, па повторно прелијте ја со зелката и варете 10 минути на средна температура, додека течноста не зоврие.

Тргнете од оган и оставете да се излади. Извадете од тенџерето. Листовите лесно ќе се одвојат и зелката е подготвена за сарма.