Данците имаат златни правила за воспитување деца; Овие правила ни се незамисливи

Во Данска децата си играат на отворено во текот на целата година, а бебињата дремат надвор на ниски температури.

Во Данска ова е најнормалниот феномен, а родителите не се грижат дека нешто ќе им се случи на нивните деца. Во остатокот од текстот прочитајте неколку методи на воспитување кои Данците ги практикуваат, а кои се незамисливи за луѓето од Србија.

Оставете го детето да си игра: Една од главните работи што ја прават данските родители е да ги пуштат своите деца слободно да си играат. Наместо активности предводени од родителите, оставете ги самите да уживаат во играта.

Обидете се да ги однесете надвор во природа со група деца од различна возраст. Играта која ја водат децата развива самодоверба, плус тие учат многу еден од друг. Можете исто така да ги однесете вашите малечки на плажа и само да ги оставите да истражуваат за да видат што природно им доаѓа.

Охрабрете ги повеќе да си играат надвор (на пр. скокаат во езерца, наоѓаат дождовни црви, берат цвеќиња, одат на игралиште, прават снешко, помагаат во градината).

Бидете искрени со вашите деца: Бидејќи ние сме возрасни, а тие се мали, на нашите деца им е многу лесно да ги разубават работите. Да се ​​биде искрен со децата значи да им кажете што навистина мислите – добро или лошо. На пример, ако вашето дете ви подари цртеж, наместо прекумерно да го пофалите велејќи: „Ти си толку неверојатен уметник“, можете да ја продолжите дискусијата прашувајќи го зошто ги избрал тие конкретни бои.

Родителите често имаат потешкотии да се справат со своето дете кога е луто, агресивно или вознемирено, но тоа ќе им помогне да научат нешто ново за нивните емоции, а со тоа ќе промовирате искрен разговор со децата.

Нема ултиматум: Додека викањето, заканите или физичкото казнување може да изгледаат како очигледен одговор на дефект, данското родителство презема дипломатски пристап: не поставувајте ултиматуми.

Ултиматумите поттикнуваат борби за моќ и создаваат ситуација на победа/загуба помеѓу вас и вашето дете. Тие исто така ја исклучуваат врската со вашето дете, што е она што го мотивира да слуша. Накратко, станува збор за замена на стравот (заканите и ултиматумите) со доверба и блискост. Ако детето се чувствува почитувано и разбрано, и ако му се помогне да ги разбере и следи правилата, на крајот ќе порасне во посреќно дете.

Разберете дека тестирањето и поместувањето на границите се природен дел од развојот на здравото дете. Обидете се да помогнете и водите, а не да карате. Избегнувајте го пристапот „додека си под мојот покрив“ и „затоа што реков“. Кажете не, но секогаш бидете мирни – се неколку примери.

Заедништво: Заедништвото е познато и како hygge. Hygge е суштински дел од данското родителство. Со учењето како да се „дружат“ и да поминуваат квалитетно време како семејство или со пријателите, децата добиваат силно чувство за заедница, релаксација и на крајот среќа.

Значи, следниот пат кога ќе поминете време со вашето семејство – исклучете ги телефоните и одвојте посебно време за нив. Организирајте состаноци за играње и помогнете им на децата да се здружат. Спакувајте ги ќебињата, подгответе мала корпа за пикник и пуштете ги во дворот или седнете посебно со другите родители.

Вежбајте емпатија: Сите ние сакаме да воспитуваме деца кои покажуваат сочувство за себе и за другите. Данското родителство е за учење на децата да ги почитуваат и да се трудат навистина да ги разберат луѓето. Добар начин да се практикува емпатија е да се зборува за изразите на лицето. Покажете им различни слики од некој кој е тажен, лут, среќен, нервозен и срамежлив и прашајте го вашето дете зошто мисли дека таа личност се чувствува така.

Нека решат сами: Често родителите се обидуваат да интервенираат кога нивното дете си игра со друго дете на игралиштето кое можеби не им се допаѓа, можеби играта е малку груба или детето трча без да внимава многу каде оди. Наместо да викате „стоп“, „пази“ и „забави“ или кога ќе почувствувате дека сте подготвени да интервенирате, земете здив и отстапете. Децата учат преговарачки вештини и како подобро да се справат со другите, но и со можен пад или полесна повреда.

Родителите одвојуваат време за себе: Данците прават паузи без чувство на вина од своите деца, верувајќи дека посреќна мајка или тато прави посреќно дете. Ова е нешто што многу српски родители можеби посакуваат да го направат, но се борат да го постигнат. Тоа не мора да биде цел викенд на релаксација, туку едноставно еден час за себе овде-онде значи многу.

Бебе во количка пред продавница: Киднапирањата се исклучително ретки во Данска – три во последните 30 години (и се чини дека две биле искрени грешки на идните крадци кои само сакале да украдат велосипед, а не велосипед и бебе).

Многу туристи се изненадени кога гледаат бебиња во колички надвор од продавница или кафуле, но повеќето дански родители ги опремуваат своите колички со високотехнолошки монитори за бебиња и никогаш не се толку далеку. Родителите обично се многу блиску, во близина на прозорецот. Тие не се плашат да ги остават децата да дремат надвор во нивните колички додека тие купуваат или пијат инстант кафе. Ова е вообичаена практика.

Прошетајте низ Копенхаген секој ден и ќе наидете на десетици колички на тротоарите… и повеќето од нив ќе имаат бебе или дете што дреме во нив.