Девојката седнала во авионот и сфатила дека летот трае премногу долго: Извинете, ова не е лет за Ирска? Екипажот гледаше во шок – таа го згреши летот

„Исиџет ерлајнс“ покрена истрага откако жена која мислела дека патува за Белфаст завршила во Гибралтар, качувајќи се на погрешен лет. Ниту патничката, цариниците, ниту персоналот не забележале дека нејзиниот билет не важи за авионот во кој се качила, па летот до „куќата“ траел три часа, а целата агонија траела дури 12 часа.
Џема Каргин (25) од Банбриџ, работи како учителка во Манчестер и често патува со авион за да го посети своето семејство.

Таа пристигнала на аеродромот во Манчестер во неделата наутро со својот лет и чекала да се објави повикот за качување во Белфаст, пишува „Би-Би-Си“. На екранот не се гледаше дека авионот е на излезот, па немав поим дека можам да се качам на погрешен лет – вели Џема. Иако билетот и бил скениран додека се качувала, никој не сфатил дека е во погрешен авион. Мислела дека има 40 минути лет пред неа, па заспала.

Се разбудив и погледнав во часовникот и само прашав: „Кога ќе слетаме, дали наскоро?“. Рекоа само за час и 15 минути. Веднаш ги прашав дали летот оди за Белфаст и ми одговорија дека е за Гибралтар. „Јас сум на погрешен лет“, реков. Бев шокирана, загрижена, се прашував како ќе се вратам дома, дали ќе останам таму? Размислував за моите родители, бидејќи знаев дека ме чекаат и дека немаат поим каде сум – се присетува Каргин.

Во меѓувреме, нејзината мајка не можела да ја најде на аеродромот каде што требало да слета, па почнала да се грижи. Беше доста збунувачки. На мајка ми ѝ рекоа дека не сум пристигнала од Белфаст и рече дека само што и се свртел стомакот затоа што и пратив порака од авионот дека тргнувам. Не знаеја што се случи – вели Џема.

Тогаш нејзините родители биле информирани дека таа била на лет за шпанскиот град Аликанте. Се договорија да ме вратат од Аликанте и дури кога слетав во Гибралтар и добив телефонски сигнал, успеав да им кажам каде навистина сум. Беа шокирани – се присетува Каргин. Екипажот и дозволи да „дише свеж воздух“ пред да се врати во Манчестер со истиот авион. На врвот од скалите на авионот, таа направи селфи со карпата на Гибралтар во позадина.

Никогаш порано не сум била таму, па можам да го штиклирам тоа од списокот сега. Имам доказ, селфито беше сувенир – се пошегува таа. За време на нејзиното неочекувано патување, Каргин прелета 1.198 милји од Манчестер до Гибралтар, а потоа повторно истото растојание. По четиричасовно доцнење, таа успеа да лета од Манчестер до Белфаст, а по патувањето кое траеше 12 наместо еден час, стигна дома, на големо олеснување на нејзините родители.

На Џејми ѝ било кажано дека не мора да биде во карантин бидејќи не го напуштила авионот. „Истражуваме како г-ѓа Каргин можела да лета погрешен лет. Веднаш штом се увиде грешката, и беше договорено да лета назад во Манчестер и до Белфаст, од нејзината првобитна дестинација. Нашиот тим се грижеше за г-ѓа Каргин во текот на Сакавме искрено да се извиниме за непријатностите“, се вели во соопштението на Изиџет.

Џема треба да се врати во Манчестер за неколку дена и децидно додава: „Само дефинитивно ќе проверам дали сум на вистинскиот лет и нема да заспијам пред да полета авионот“.