Девојката (28) објасни зошто мрази мажи кои немаат пари!

„Имам 28 години, одлична работа, ок плата за наши услови, неколку одлични пријатели, многу дизајнерска облека и не сум среќна.

Некој би рекол дека сум „бесна“ и дека не знам што да правам со себе, па сега, не сум среќна. Мислам: „О, да знаеш дека сето тоа што блеска не е злато“… Но, да почнам од почеток. Роден сум во Белград, завршив право, дипломирав право и работам како адвокат во адвокатска канцеларија во строгиот центар на главниот град.

Многу ја сакам својата работа, сакам тоа што сум независна, сакам што поради природата на работата морам да се дотерувам, да носам штикли, скапи одела и чанти секој ден. Додуша платата ми овозможува да живеам удобно, а не се жалам.

После работа сакам да седнам во добро кафуле или бар каде што се дружат градските момци, да се „видам“, да ги пијам најскапите коктели. Јас можам да го направам. Потоа си одам дома, се опуштам и се подготвувам за нов работен ден. За време на викендите, гледам да се опуштам во спа и велнес центар далеку од Белград, или да одам на шопинг во европска престолнина – ништо послатко. Само да избегам од џунглата наречена Белград. Некој би рекол „го живее, 200 на час“, но не е секогаш се како што изгледа.

Има само еден проблем во мојот живот: сам сум. Немам дечко, маж, љубовник, ништо. И така две години – затоа што се посветив на кариерата и на себе. Сега, не е дека повремено не се среќавам со некого, дури и на вечера излегуваме, им давам шанса на додворувачите, се разбира. Ама еј – па, тие стануваат се полоши и полоши, не знам како да ви објаснам: тие се сосема на место и смешни.

Се прашувате зошто? Па, да објаснам со конкретен пример: се гледаме, носи панталони од Бувљак, кошула од некој неименуван бутик, и целиот е полиран, како да ме носи на ручек или вечера. Го прашувам каде ме носи, тој како господин инсистира да изберам. Добро, нема да биде добро за тебе, туку твој избор. Го носам во мојот омилен ресторан, не му се допаѓа менито. Порачувам стек и моето омилено вино, тој пие кисела вода. Како, тој се преправа дека нешто не е во ред со него, но всушност веќе знам дека не може да плати за тоа.

Вечерата поминува некако, предлагам да платиме половина, тој како и секој балкански мачо инсистира да плати. Мислам – кој те шиша кога си инает. И после го прашувам дали сакаме да одиме некаде подалеку, на коктели, и изгледа брза, сабајле работи, не му е добро, ова или она, утре ќе се јави. Ако излезе на коктели, се прави дека го изгубил паричникот, се колнам дека тоа се случило еднаш. Мислам – зошто излегуваш на такви места кога не можеш да си го дозволиш тоа?

Сега, некогаш одамна имаше еден кој можеше да плати за сето тоа. И се забавувавме година и пол. Само што почнав да работам, тој веќе беше многу „во бизнис“. Добро помина, ме следеше во се. Потоа, по помалку од една година врска, останал без работа. Србија.

Одеднаш немаше време ниту за пури. Не е ништо. Мислев, способен е, ќе се снајде, ќе се „вклопи“ некаде, на крајот на краиштата, беше на добра позиција во добро друштво. Некако бев сигурна дека „моето машко“ ќе биде токму тоа. Кога тоа, крцкајте. Лезилебовиќ почна да седи по цел ден дома, да се дебелее, да ја троши својата заштеда, па на господинот сепак му пречеше тоа што имам социјален живот и што ретко сум во станот… Ве молам, зошто да седам и да се здебелам заедно со него? Тогаш тој немаше квинтеза одмор. Беше лут што сакав да одам на Куба со моите пријатели.

Мислам дека да беше способен за пет и пол месеци ќе најдеше нешто. Но, не, тој сакаше да го поддржам и, ако е можно, да направам сè околу куќата заедно со тоа. Убаво „заспа“ но само во умот. Ја прекинав таа врска по речиси четири месеци борба. По него се сретнав со пар од нив кои сакаа да се „забават“ со мене. Одвратно. Ги мразам оние синовите на мама и тато, глупаците, кои мислат дека ако најдат пиле што добро заработува, добро се омажиле. Ајде, оди таму!!!

Сето ова го добив сам. Да, имам дополнителен дуплекс во центарот на градот, но го исплаќам во следните 20 години. Да, имам брендирани работи, чизми, чанти, одам во бањи… но сето тоа сам го плаќам. Сама си се „потев“ со висок просек, сите испити ги полагав на време, правосуден испит, па извини, не го направив тоа некој лезилебовиќ да запише се и да живее на мојата грпка! Па, затоа мразам мажи кои немаат пари.

Не можат да ми парираат. Затоа сум сингл, но ќе продолжам да се трудам додека не најдам некој што е достоен за мене, дури и да заработува пет пати помалку, важно е да знае и да има стил. Девојки – подобро е да бидете сами отколку во неквалитетна врска и дајте се од себе за да бидете независни, верувајте, нема ништо подобро!