Докторите мислеа дека нема да преживеат, но после породувањето овие близначина си се прегрнааа

Бебето Неве и „големиот“ брат Луи се родени предвреме преку итен царски рез во болница во Ливерпул на 8 март, бидејќи не добиваше доволно хранливи материи во матката Ова е моментот кога минијатурните близнаци се обединија за прв пат откако беа разделени при раѓањето – и си дадоа милување. Лекарите рекоа дека малото девојче „нема да успее“ по предвременото раѓање на 8 март, пренесува Liverpool Echo . Но, храбриот Нев се избори и сега е повторно обединет со братот и сестрата Луи неколку недели подоцна.

Родителите Лора Хау и Крис Кери оттогаш прават фотографии за да го документираат патувањето на близнаците. Мајката за прв пат исто така ја опиша нејзината бременост и раскажа како се плашеле дека Неве не може да живее. Таа рече: Одев во болница двапати неделно како Неве, нејзината плацента се влошуваше.„Нејзината и Луи беа во одделни торби и тој беше добро, но тоа влијаеше на нејзиниот проток на крв, па морав да направам итен царски рез.

„За неколку недели ги носев, од болницата постојано ми велеа дека таа нема да успее. „Тие сакаа да стигне до 28 недели, така што внимаваа на нејзиниот проток на крв. „И бидејќи остана стабилно, тие го туркаа на 30 недели пред да го направат итниот Ц-пресек“. Откако близнаците се родија во Hospitalенската болница во Ливерпул , Луи тежеше над 3 кг, но неговата сестра беше нешто повеќе од 1 кг.

Но, тој се чинеше дека страда повеќе од неговото предвремено породување. Лора, од Волтон, Мерсисајд, рече: „Кога излегоа, таа воопшто не и требаше кислород, таа беше добро. „Тоа беше Луи, и двата бели дробови му се срушија бидејќи имаше воздух во нив. „Па така тој заврши на третман за да го исцеди воздухот од белите дробови“. Донесена е одлука близнаците да се разделат веднаш штом ќе се родат за да можат да се лекуваат.Сега, две недели подоцна, и Луи и Неве конечно беа дозволени во ист инкубатор заедно. Лора рече: „Пред околу две ноќи едно од другите бебиња беше преместено во друга единица, па тие ја спуштија Неве и ја сместија во иста просторија со нејзиниот брат.

„Потоа вчера ги ставија и двајцата во ист инкубатор во исто време. „Тие завршија со рацете едни над други, со прекрстени нозе и држени за раце. „Таа се обиде да ги стави рацете околу неговиот врат – беше смешно да ги гледаш“.

Лора рече дека била „нашминкана“ кога се родиле бидејќи сакала да ги запознае, но во исто време била исплашена затоа што лекарите и рекле дека Неве може да не успее. Таа додаде: „Таа ги избриша нашите очи да бидеме искрени. „Сите лекари кои доаѓаат и ја гледаат имаат меко место за неа, и тие се составени со двајцата. „Тие рекоа дека ќе ги промашат кога ќе заминат затоа што им требаат уште малку такви борци за да продолжат „Никогаш не виделе бебе како неа, толку мало без да имаат никаков кислород или што било што да и помогне да дише, сето тоа го прави самостојно. „Таа е помала од бебешката кукла, но оди толку добро, неверојатно е.