ЕВЕ КАКО СЕ ОДНЕСУВА ВИСТИНСКАТА ДАМА – 9 ДОКАЗ ДЕКА ИМАТЕ ПРАВИЛНИ МАНИРИ: Бројот 4 е најважен, дали се однесувате вака?

Убедени сме дека убавото однесување не е само за кралици и принцези. А, постојат одредени трикови поврзани со изгледот, однесувањето, па дури и СМС пораките кои ќе ви помогнат да се однесувате како кралски.

1. Не потпирајте се на стол.
Ако госпоѓата седи на масата, таа треба да седи на средината на столот. Многу е важно да оставите малку простор помеѓу столот и грбот. Оваа положба на телото одговара на таканаречената положба на војвотката. Треба да седите исправено, но слободно, а растојанието помеѓу телото и работ на масата треба да биде еднакво на растојанието помеѓу зглобот и врвовите на прстите. Плус, дамата може да се забележи по нејзиното држење – ако постојано се потпирате на столот, можете да заборавите на рамниот грб.

2. Не плашете се од работата.
Вистинската дама никогаш не избегнува физичка работа. На пример, за време на војната, големите војвотки и царици работеа како добротворни сестри во болниците. Така, големата војвотка Елена Павловна секојдневно посетувала болници, па дури и ги преврзувала раните. Можеби во денешно време можете да работите некоја градинарска работа.

3. Следете ги правилата за шминкање.
Темната сенка за очи и црвениот кармин се комбинација која никогаш нема да ја видите на лицето на вистинска дама. Можно е овие козметички производи да ги носите посебно за да имате само еден акцент на лицето. Погледнете ја само шминката што преферираат да ја носат модерните членови на кралското семејство.

4. Почитувајте се себеси и вашето време.
Доколку гостите пристигнат без предупредување, можете да си дозволите да ги пречекате во бањарка и виткари. Исто така, ве советуваме да го позајмите овој трик што го користи една Британка. Кога непоканети посетители се појавувале на прагот од нејзината куќа, таа секогаш ги облекувала чевлите, ја ставала капата и се фаќала за чадор. Кога ќе и беше драго што ќе ги види посетителите, ќе рече: „Ах, каква среќа, штотуку дојдов дома!“ И ако не, таа ќе извика: “Ах, каква штета што треба да заминам!”

5. Не го ставајте телефонот на маса.
Модерната дама нема да го стави телефонот на маса кога е на јавно место, како на пример во кафуле или ресторан. Тој нема да посвети премногу внимание на овој уред. Освен тоа, очигледно и е дека податоците на смартфонот се дел од нејзиниот приватен живот и подобро е да ги сокрие од непознати.

6. Знајте ги правилата за кореспонденција.
Модерното време прави корекции, поради што се појавија посебни правила за испраќање пораки. Дамите не треба веднаш да одговараат на нивните пораки од 2 причини. Најпрво, дајте ѝ до знаење на личноста со која разговара дека можеби има други лични работи кои не и дозволуваат веднаш да одговори. И второ, таа знае дека е правилно да се јавите на некоја личност ако сакате да ја известите за нешто итно. Но, таа нема да го одложи својот одговор повеќе од 20 минути, поради почит кон оној што и ја испраќа пораката.

7. Не држете ги рацете на половината.
Позирањето со рацете на колковите ретко е поза што една дама ја избира. Секако, сите се соочуваме со вообичаената ситуација каде што едноставно нема место за рака. Но, во овој случај, подобро е да ги држите рацете пред телото, така што положбата на телото ќе одговара на правилата на бонтон.

8. Користете зборови на благодарност умерено.
Иако може да изгледа дека жената со добро воспитание треба буквално да зрачи благодарност и постојано да рецитира изрази на почит, тоа не е точно. Подобро е да не претерувате со зборови како „благодарам“ и „те молам“. Во спротивно нивното значење едноставно ќе се девалвира и ќе се доживува како ласкање. емитува „Ново“.

9. Не вртете се ако личноста не ве вика по име.
Добро воспитаната жена никогаш нема да се заврти откако ќе слушне „Еј!“ на улица. Овој вулгарен извик е безлична форма на повикување странец на друг, а според правилата на бонтон е сосема несоодветно. Овој вид на дијалог треба да започне со неутрални зборови како „извини“ или „извини“.

Кои други правила би ги додале на нашата листа?