Еднаш се живее! Зел кредит на 12 рати – Тотален ХИТ! Вака маж поминува 10 дена на одмор во Грција

Патувањето со семејството е авантура сама по себе. „Мамо, гладна сум“, „Тато, сакам да ти скокнам од рамениците“, „Маж мој, дали купи лубеница?“, „Жено, изгорев“, подобро е пченка, ајде да одиме да земеме пченка “.

Затоа објавата во рамките на Фејсбук групата „Грција во живо“ на Андрија Ристиќ стана вистински вирален хит. Имено, тој на хумористичен, духовит и по малку саркастичен начин покажа како изгледа семеен одмор од гледна точка на едниот сопруг, особено кога станува збор за шопинг на одмор.
Неговата објава која насмеа голем број луѓе ви ја пренесуваме во целост: Резервоар од 60 литри 100 евра. Сместување 50-60 евра од ноќ, можеби и помалку ама обично е толку. Ден 1. Појадок тиропита, чоколадно млеко 7-8 евра, фрапе на плажа 8 евра (цевче цел ден), две гиро со пијалок 10 евра, сладолед 2-3 евра

Ден 2. Сеедно, готвење на максимум. Штом живееш, и онака е кредит на 12 рати. Гиро се подразбира се јади. Ден 3. Повторно исто, изнервиран. Викаме на плажата, им викаме на другите членови на глутницата. За ручек додаваме пица и малку салата. Оп, тие заминуваат на 15 јули. Се разбира, гиро за вечера. Пукнати слики на Инстаграм. Неи Пори засекогаш со целото мое срце.

Ден 4. Првите знаци на нервоза. Жената мрчи дека се јади само гиро, а кафаните со риба се полни. Не ти е јасно што не е во ред со гирото, но сепак попушташ. Сепак, следната вечер. Вкупните трошоци од околу 20 евра дневно.

Ден 5. Без појадок, кафе и лежалки. Вечера во рибната таверна, на плажа, со нозете во песок. Октопод и лигњи, тиквички, грчка салата, домашно вино, десерт. Заминаа 60-70 евра. Ден 6. За појадок маснотиите што ги донесовме да се најдат. Ни недостасуваат лежалките бидејќи песокот е добар за ‘рбетот. Цел ден тепавме со тие дрвени рекети за да убиеме време. Гирото го нема, имаме уште храна од синоќа. Чини 5 евра за Mythos.

Ден 7. Спиеме подолго, па го прескокнуваме појадокот и и онака повеќе не брзаме да седнеме на лежалките. Целосно го исправив рбетот. Одмрзнете ги сармите и пржените шницли (кои можат да траат долго). Мали чини. Ден 8. Сеедно. Нема повеќе слики на Инстаграм. Остануваш долго на плажата за да го фатиш последното сонце. Кисело и солено се враќаме низ град додека средени туристи одат по кафани (се само во 4-5ти ден) Трошоци макс 10 евра

Ден 9. Слушате како се спомнува шопинг во Солун. Правиш план. Ден 10. Враќање. Од рано наутро започнувате кавга и расправија. Возете назад, молчете, лути сте еден на друг. Ви недостасуваат Космос, Мега аутлет и други нагазни мини. Ја фаќаш обиколницата и само на солунската линија на фронтот можеш да здивнеш. Го започнувате процесот на помирување. Грција, плажа, море, лето, деца на плажа Лесно возење назад со минливи застанувања за извршување на физиолошки потреби. Вие што имате деца, сметајте на крофни, пченка, забавен парк, таа рака што вади глупи мечки, а и ретко кога ги вади повеќе и паѓаат па така треба да го продолжуваш истото повеќе пати.

Брат на брат отиде 60-70 евра.
Ако одите на одмор со љубовницата, се што е напишано погоре не важи.