ЖЕНАТА МЕ ОСТАВИ ЗАТОА ШТО ПОНЕКОГАШ ГИ ОСТАВУВАВ ЧИНИИТЕ ДО МИЈАЛНИКОТ – И НЕ ЈА ОБВИНУВАМ

жената го оставила 36-годишниот маж затоа што, меѓу другото, понекогаш оставал садови покрај мијалникот.

Разводот е поразителен и никој не го знае тоа подобро од 36-годишниот Метју Фрај.

Она што понекогаш е најтешко да се поднесе е дека начинот на поправка на бракот најчесто станува најочигледен дури по разводот. Таков беше случајот со Мет.

Откако сопругата го оставила, забележал дека причината за разводот е зјапањето директно во него од мијалникот во кујната. Тоа е точно.

„Изгледа неразумно кога ќе се каже вака: Една жена ме остави затоа што понекогаш оставав садови покрај мијалникот“, напиша тој во блог пост, „Тоа ја прави смешна; и ме прави жртва на неправедни очекувања“.

Тој јасно нагласи дека, кога го видел минатото, тоа не може да биде подалеку од вистинската вистина.

„Понекогаш оставав чаши до мијалникот, на само неколку сантиметри од машината за перење. Тоа не ми е голема работа во моментов. Тоа не ми беше голема работа дури и кога бев во брак. Но, тоа беше голема работа за неа“.

Можеби мислеше дека садовите се глупави, но таа не беше. Не беа околу 4 секунди што ќе му требаат да ја исплакне чашата кафе. Тоа беше порака што неговата работа и ја испрати за нејзината вредност.

Ситниците што ги правеше значеа дека го ценел нејзиното време и дека ја ценел како партнерка. Кога ќе се оддалечите од сапун и вода, тоа е вистинската суштина на садот.

„Секогаш кога ќе влезеше во кујната и ќе најдеше чаша до мијалникот, таа се повеќе се движеше кон движење и развод. Само, не знаев тогаш, „напиша тој“, но дури и да знаев, се плашам дека нема да се обидам да го променам моето однесување затоа што тврдоглаво ќе се тепам обидувајќи се да ја натерам да ги погледне работите од моја перспектива. .

ПОЧИТУВАЊЕТО Е ЕДНА ОД НАЈВАЖНИТЕ НЕШТА ВО БРАК
Мет сподели дека почитта е една од најважните работи за еден маж, но сега сфаќа дека се обидувал да ја добие таа почит на погрешни начини: намерно клоцање по подот за миење лажица што може да стои таму до утре, фрлање валкани чорапи. на подот или со оставање трошки на шипката само затоа што може.

Тој не се обидуваше да биде лош; тој едноставно не го гледаше тоа како важно – и беше прилично сигурен дека е во право за тоа.

Но, гледате, она што е „важно“ зависи од перспективата. Кога субјективните концепти ги нарекуваме објективна вистина, тогаш можеме да влеземе во сериозни неволји.

Обидувајќи се да остане „маж“, Мет сега сфаќа дека се однесувал многу детски.

„Мажите не се деца иако се однесуваме како деца“, признал тој.

„Се сеќавам дека мојата сопруга често ми кажуваше колку е исцрпувачка што постојано ми кажува што да правам. Затоа најпривлечното нешто што еден маж може да и каже на својата партнерка е: „Не грижете се, јас го можам ова“, а потоа всушност да го направи она што треба да се направи“.

Тој секогаш одговараше дека неговата сопруга треба само да му каже да направи нешто ако сака тој да го направи тоа.

„Но, таа не сакаше да биде моја мајка“, напиша тој, „Таа сакаше да биде мој партнер и сакаше да ја применам мојата интелигенција и способностите за учење во логистиката за водење на нашите животи и домови. Таа сакаше да разберам што треба да се направи и да најдам свој метод како да го направам тоа… Да можам барем да се сетам зошто ми изгледаше толку неразумно во тоа време“.

Видете, тој имаше неколку легитимни причини, во тоа време, да не ја измие чашата, како што наброја:

Можеби ќе го користам повторно.
Не ми е гајле дали чашата е до мијалникот освен ако не доаѓаат гости.
Никогаш нема да се грижам за стаклото што стои до мијалникот. Никогаш. Тоа е невозможно. Тоа е исто како да барате од мене да се заинтересирам за везење или да уживам во дворните работи. Не сакам вести. И тешко ми е да замислам ситуација во која еден тон работа во дворот ќе звучи попримамливо од КОЈА од илјадниците помалку напорни работи што можам да ги направам.
ИМА САМО ЕДНА ПРИЧИНА ЗОШТО НИКОГАШ НЕМА ДА ОСТАВИ ЧАША ДО мијалникот
Но, дури по завршувањето на разводот, му стана јасна една причина зошто треба да ја измие таа чаша:

„Има само ЕДНА причина зошто никогаш повеќе нема да оставам чаша покрај мијалникот. Тоа е лекција што ја научив предоцна: затоа што ја сакам и почитувам мојата партнерка, а тоа е НАВИСТИНА важно за неа. Разбирам дека ја навредува – буквално ја повредува – кога ќе ја оставам чашата таму, затоа што е како да и реков: „Еј, не те почитувам и не го ценам твоето мислење или твоите мисли. Тие четири секунди што ми се потребни за да ставам чаша во машината за перење ми се поважни од тебе“.

Ова е човек кој разбира. Мет сфатил дека не треба да разбере ЗОШТО таа се грижи за работи кои воопшто не му значат, туку треба да разбере дека таа СЕ ГРИЖИ. Точка. Затоа што неговата почит кон неа се рефлектира во ставањето на таа чаша во машината за перење.

Тој продолжи:
Грижа за неа = не носење кал или нешто друго на подот што се обиде да го исчисти.

Грижа за неа = грижа за работите околу децата за да може само малку да се одмори и да не се грижи за ништо.

Грижа за неа = „Еј, мила. Дали има нешто што можам да направам денес или да земам на пат кон дома што ќе ви го разубави денот?

Грижа за неа = милион ситници кои кажуваат „те сакам“ повеќе од кажување на тие зборови.

Да, толку е едноставно“.

„Повеќето мажи не знаат дека таа НЕ се бори за таа чаша“, рече Мет. „Таа се бори за признание, почит, одобрување и неговата љубов“.

Зарем не се бориме сите за тоа? Мет изнесе силни докази во корист на помагање на сопругите кои сепак работат напорно, но дами, тоа важи и за вас.

Можеби не ни е јасно зошто на нашиот сопруг му треба директна (разбирате) комуникација или постојано физичко внимание… или зошто сака да гледа фудбал секоја недела… или да ја игра таа една глупава видео игра што нè полудува. Но, ние само треба да разбереме дека НЕГО СЕ ГРИЖИ за тоа.

Христовата љубов ја збогатува секоја врска

ИАКО НЕКОИ ЛЕКЦИИ ВО ОДНОСИТЕ ИЗГЛЕДА ДЕКА СЕ НАУЧАТ ПРЕДОЦНА, НИКОГАШ НЕ Е КАЦНА ДА СЕ ПОЧНЕ ВЕДНАШ.
Ако и двајцата научиме да го цениме она што нашиот партнер го цени без посебна причина, тогаш почнуваме да влегуваме во љубов слична на Христос која ја збогатува секоја врска. Ако можеме да се одвоиме од „работите“ како валкани садови или видео игри, тогаш можеме да ја видиме личноста. И да се сака таа личност значи да се сака она што таа го сака.

Како што мудро рече Мет: „Кога ќе одберете да сакате некого, станува задоволство, а не обврска, да правите работи што го збогатуваат нивниот живот и ве поврзуваат“.

Ти благодариме, Мет, што ни научи животна лекција која може да ни помогне да ги поминеме овие „валкани“ ситуации со насмевка на лицето, пишува Faithit.co