Жената ја пронашла својата сродна душа кога запознала бездомник

Жената ја пронашла својата сродна душа откако застанала да разговара со бездомникот. 31-годишниот Џон Хејнс бил бездомник и бил навикнат странци да го плукаат и удираат секоја вечер. „Ме удираа неколку пати со клоци по глава, ме извртуваа и плукаа по мене“, изјави Јон. Но случајноста го натера да најде љубов кога 38-годишната Кејти Никол застана покрај него.

„Отидов да седнам до него и го прашав која е неговата приказна. Само кликнавме “, се сеќава Кејти. Набргу по првата средба почнале да пишуваат пораки (на хартија), кои Кејти ги оставила во неговите чевли, а Џон дури знаел да и напише неколку песни. Три месеци беа вљубени еден во друг. „Тоа може да се случи. Изгледаше толку искрен.

Се смееме секој ден. Одев и седев со него секој ден. Тој рече дека сака да го промени својот живот, па решивме да го пробаме заедно“. Џон, кој претходно бил зависник од хероин, бил бездомник 18 месеци. Извесно време помина и во затвор. Тој веќе не е на улица и има каде да живее. Работи и како градинар.

Џон вели дека почнал да се откажува од животот додека не се појавила Кејти. Вели дека и должи многу. „Таа ми помогна многу, на многу начини. Таа ми ги испрати тие пораки и видов дека има нешто поинаку. Уживав да се враќам кај нив“. „Не бев загрижен кога првпат дојде во мојата куќа – се чувствував како да можам да му верувам. Го прашав која е неговата омилена храна, а тој рече дека многу сака печење. Мразеше колбаси бидејќи често му ги даваа. Тој рече: „Никогаш повеќе не сакам да јадам помфрит“, рече Кејти.

Кејти додаде: „Нашата врска стана многу посилна. Цело време се смееме заедно“. Двојката рече дека многу луѓе ја поддржуваат нивната врска. „Имаше различни реакции. Повеќето мои пријатели ме поддржаа, но еден имаше големи проблеми со мојот избор“. „Но, луѓето се среќаваат на Тиндер секој ден и мислам дека е многу поопасно отколку да седите со некого и да разговарате неколку месеци“, додаде таа.

Откако ја запозна Кејти, Џон почна да напредува, среќен е и има нешто што многумина само би го посакале – љубов. Згора на тоа, Џон дури се поврзал со својот татко кого го немал видено од само шест години. „Мислев дека нема да бидам тука засекогаш кога ќе спијам на плажа… благодарение на Кејти, тоа е вистина сега“, рече Џон.