Жена која живеела 122 години, ги јадела овие три намирници секој ден

Британската компанија Eden’s Gate спроведе истражување на најстарите луѓе во светот за да открие што им помогнало да живеат долго.

Тие проучувале шест лица кои биле постари од 100 години. Се разбира, исхраната, стресот и социо-економскиот статус одиграа улога во тоа колку долго живееле овие рекордери. Споменатата компанија изјавила дека Французинката Жанин Луиз Калмент била најстарата личност на светот – живеела 122 години. Во една прилика ги навела трите намирници кои ги јадела секој ден:

Чоколадо:Го јадеше после секој оброк. Иако некому може да изгледа чудно, оваа храна има бројни здравствени придобивки. Истражувањата покажаа дека е корисен за срцето, дека помага во борбата против ракот и заразните болести кои го оштетуваат имунолошкиот систем.

Маслиново масло: Американското здружение за срце (АХА) наведува дека маслиновото масло, меѓу другото, содржи витамин Е и го намалува нивото на лошиот (ЛДЛ) холестерол. Затоа, ризикот од срцеви заболувања е помал. Резултатите од истражувањето покажаа дека конзумирањето на големи количини маслиново масло е поврзано со подолг живот. Лекарите препорачуваат да го користите наместо маргарин и мајонез.

Вино: Калмент изјавила дека особено сакала да пие порт, црвено вино произведено во Португалија. Многу луѓе го консумираат овој вид на вино како дел од медитеранската исхрана, која е прогласена за најздрава за организмот. Секако, важно е да консумирате умерена количина, не повеќе од една чаша дневно.

извор b92.net