Жена се буди без сеќавање на 23 години од животот: Мисли дека има 6 и не го познава вереникот

Клои Барнард (29) може да се разбуди покрај својот вереник не знаејќи којa е и каде е поради ретка болест на мозокот. Таа често се буди мислејќи дека е дете или тинејџер откако изгубила години меморија и претпоставува дека нејзиниот деветгодишен партнер Џејмс (39) ја киднапирал, пишува британски The Sun.

Нејзиното сеќавање обично се враќа во рок од 24 часа, но Џејмс е принуден да ја смирува во тој период. Во тоа му помагаат родителите на Клои, Триш (49) и Дејвид (56), додека таа го нарекува Џејмс педофил, му се заканува и се обидува да ги убеди неговите родители да повикаат полиција.

Клои, од Мелтон Мовреј, Лестершир, рече: „Можам да се вратам на која било возраст. Се вратив во шестата година. Тоа беше ужасно.’ Една вечер се скарав со Џејмс за нешто ситно и отидов да спијам. Наскоро нешто ме разбуди. Ги видов скалите, слегов и сфатив дека не знам каде сум. Но, си помислив „мора да е моја куќа бидејќи има скалила, а јас имам само шест години“.

Мојот партнер беше на софата со куче, за кое не знаев дека е мое. Седнав на скалите и реков: „Кој си ти, oд каде е тоа куче? Ги сакам мајка ми и татко ми“. Знаеше што треба да направи, а тоа беше првенствено да не паничи. Ме врати горе и легна на креветот и ми рече да седнам во креветот. Му реков дека не легнувам со педофил и дека ги сакам моите родители. Стоев покрај креветот со плишано мече од детството во рацете – раскажува таа тоа е една од епизодите што ги имала.

Се обидов да повикам полиција, но тој ми го зеде телефонот. Не сакав ни да му се доближам, а камоли да го допрам. Го зедов клучот и му го покажав за да му дадам до знаење дека ќе го нападнам ако ми се доближи – рекла таа. Ме праша што ќе правам во врска со тоа, а јас му реков дека ако ми се приближи, ќе го удрим со клучот и дека ги сакам мама и тато, продолжи тој.

Ме смири и ми рече ‘Ги познавам мајка ти и татко ти’. Им се јавивме и ми објаснија што ми се случува и кога се разбудив следното утро бев сосема добро – се присетува таа. Таа вели дека „по втор пат се случила епизодата дека меморијата и се вратила на 16-годишна возраст. Таа се разбуди и го праша Џејмс кој е тој. Веднаш му стана јасно дека се работи за епизода, па реши да ја земе со себе на работа (тој е камионџија) за да не биде сама и да не се повреди или да не си направи нешто.

Прашав дали мама и тато знаат дека сум со него и го замолив да им се јави, а мама ми рече дека се сакаме и дека сме свршени. Сакав да и верувам, но ми беше многу тешко. Му кажав дека ми треба пауза од возењето и застанавме на бензинска пумпа и отидов да застанам во ред за тоалет. Ги погледнав луѓето кои работеа таму и се обидов да им го привлечам вниманието, надевајќи се дека некој ќе повика полиција. Бев убедена дека ме киднапирал. Еден од вработените на бензинската ме праша дали сум добро, а јас му реков дека не сум сигурна. Му реков дека дојдов со камион, но дека не го познавам возачот и дека мајка ми ми кажа дека се е во ред. Не знаев што да правам – рече таа, присетувајќи се колку била збунета и исплашена.

Таа додава дека и понудиле да се јават во полиција, но таа одбила бидејќи сепак и верувала на мајка си. Се вратив во камионот и решив да спијам. Кога се разбудив, мислев дека имам 19 години, а во тоа време веќе бев една година со Џејмс. Го прашав зошто сме во камионот, на што тој се согласи дека сум во епизода и дека треба повторно да спијам – се присетува таа.

Таа вели дека повторно заспала и дека кога се разбудила била со сите спомени. Клои има епизода на секои неколку месеци која обично е предизвикана од стрес или недостаток на сон, но лекарите се сомневаат дека тоа може да биде поврзано со мозочниот удар што го имала кога имала 19 години.

Таа беше дијагностицирана во 2018 година, откако отиде во паб со Џејмс и Дејвид и неговата девојка, каде што одеднаш не можеше да го препознае својот вереник и покрај тоа што беше во петгодишна врска, заборави да вози и претпостави дека се уште е со нејзиниот поранешен. Се напивме, отидов во тоалет, се вратив и мислев дека сум таму како плус еден со татко ми бидејќи не ги препознав другите двајца. Седнав и се однесував како таква да е ситуацијата. Мислев дека Џејмс е пријател на тато или некој од работа.

Воопшто не го препознав мојот вереник. Ги завршивме нашите пијачки, решивме да тргнеме, а откако излеговме, татко ми ми замавна и си замина со колата, а јас стоев и се прашував што се случува – рекла таа. Партнерот, кој не го препознав, ме праша дали ќе влезам во автомобилот, реков ок, но не бев сигурна што се случува бидејќи бев убедена дека излегов со татко ми – вели таа.

Седнав на совозачката страна, а тој човек (мојот вереник кој не го препознав) ми рече дека треба да возам бидејќи речиси немам пијано. Си помислив колку е безобразен, но сепак седнав на возачкото место. И сфати дека не знам да возам – продолжи да и раскажува на Кејт што се случило првиот пат кога имала епизода.

Ме праша дали сакам да ја запалам колата, а јас му реков дека не знам да возам. Пред една година ја положив возачката дозвола, но не се сетив, не знаев дека се случило, рече таа. Ме праша дали знам кој е, на што му одговорив дека не знам. Му кажав дека имам момче затоа што мислев дека се уште сум со бившиот. Џејмс излезе од автомобилот, а јас се заклучив и ѝ се јавив на мама – вели Кејт.

Мама ми кажа дека Џејмс е мое момче. Таа ме смири и дојде да ме земе. Таа беше загрижена дека ќе имам нов мозочен удар, рече таа. Клои смета дека заморот и стресот играат голема улога во епизодите, па се труди да спие доволно и да остане што е можно помирна, но свесна е дека во секој момент би можела да има епизода.

Медицинскиот персонал ми кажа дека она што ми се случува на секои неколку месеци обично им се случува на луѓето двапати во животот. Колку повеќе спијам и помалку стрес имам во мојот живот, толку подобро за мене. Не се сигурни дали има врска со мојот мозочен удар што го доживеав, но ако е, чудно е што првата епизода се случи шест години по мозочниот удар – заклучува тој.

Морам да се справам со тоа, но тоа те уништува одвнатре, понекогаш може да помине цела недела пред да се ’дојдам на себе’ и да го обновам мојот нормален живот – вели тој и додава дека „Џејмс одлично се справува со тоа, но тоа го загрижува. Не можам да замислам дека треба да се грижам дали некој ќе помине низ она низ што поминувам јас“