Зад фотографијата од семејството објавена на Фејсбук се крие тажна приказна

На 29 октомври, Скот Џенкинс сподели фотографија на Фејсбук прославувајќи го денот кога го донел новороденчето дома. До него е неговата насмеана сопруга Али Џенкинс. Но, г-ѓа Џенкинс навистина не беше таму. Г-ѓа Џенкинс почина во неделата, на 20 октомври, од компликации што ги доживеа за време на раѓањето на нивното трето дете, Сиднеј.

Али имаше триесет кога почина. Според канадскиот печат, таа починала кога амнионската течност, течноста што го опкружува бебето во утробата, влегла во нејзиниот крвоток, што довело до ретка емболија. Од смртта на г-ѓа Џенкинс, г-дин Џенкинс на Фејсбук објавува фотографии од нивната ќерка Сиднеј, која беше во критична состојба по смртта на нејзината мајка.

Девет дена по смртта на Али, Сиднеј беше подготвен да си оди дома и да прослави. Г-дин Џенкинс објави трогателна објава, заедно со фотографија од Сиднеј, тој и Али ја „прилагодија на фотографијата“, која беше ставена на фотографијата за да изгледа како да стои до нејзиниот сопруг.

„Денес излегов од болница со нашето мало чудо и нашиот ангел чувар“, напиша г-дин Џенкинс на Фејсбук. Г-дин Џенкинс изрази благодарност до медицинскиот персонал во болницата за нивната поддршка, како и до неговото семејство, кое го доби по смртта на Али. „Би сакал да им се заблагодарам на секој лекар и медицинска сестра кои се обидоа да го спасат животот на Али, како и на оние кои го спасија животот на Сиднеј откако таа беше во критична состојба девет дена… Многу ќе ми недостигаш Али! Се гледаме повторно, љубов. Те сакам”!

Фотографијата доби повеќе од 225.000 „лајкови“ и предизвика коментари со добри желби од целиот свет. Локалната заедница го поддржа семејството Џенкинс, особено заедницата за виткање. Али беше натпреварувачка спортистка и покрај тоа што не се натпреваруваше оваа година, таа беше во редовен контакт со своите соиграчи.

„Таа едноставно им донесе толку многу радост на сите околу неа. Таа секогаш се грижеше за своите пријатели и сакаше да биде тука за сите“, изјави за канадскиот печат соиграчката на Али, Ненси Мартин.

„Али беше толку силна и упорна жена во сè што правеше! Беше толку полна со живот, секогаш имаше некои шеги, беше страсна жена и вистинска конкурентка на и надвор од мразот! Ја сакаше играта што ја играме со сето срце!“ Ова е објавата на тимот за лекување на Алија на Фејсбук.