Закажаја средба преку друштвена мрежа – Само го известив дека сум МНОГУ ГРДА, да не побегне ВЕДНАШ

Касија на интернет објавила дека бара некој да оди со неа. Таа накратко напиша дека е во инвалидска количка, но не навлегува во детали за нејзината болест. Не ѝ беше грижа кој ќе се јави. Славек некој одговори на нејзиното барање. „Тој воопшто не беше мој тип“, се сеќава таа. Оваа средба, сепак, стана почеток на една убава љубов

Закажаа средба преку СОЦИЈАЛНАТА МРЕЖА: „Само го известив дека сум МНОГУ ГРДА, да не побегне ВЕДНАШ Тие објавуваат видеа на Инстаграм како танцуваат заедно. Таа е во инвалидска количка, во елегантен фустан и високи потпетици, бидејќи како и секоја жена сака да се чувствува посебно и сака мажот на нејзиниот живот да изгледа ентузијастички. Касија се опишува себеси како грда. Таа е единствената во Полска која боледува од Џонсон синдром во толку тешка состојба, која е поврзана со вродена остеопороза која предизвикува многу кревки коски и парализа на левата страна од телото со парализа на фацијалните нерви.

Има мал бубрег на левата страна, скршено белодробно крило, косата не и расте, не гледа низ левото око. Кога научила да оди како дете, цело време плачела и протестирала против оваа активност. Тогаш никој не знаеше дека кога и да се обиде да стане „пука“, а нејзиниот живот беше проследен со страшни болки од самиот почеток.

И иако успеа да се движи на патерици неколку години, на 17-годишна возраст таа веќе беше во инвалидска количка. Таа денеска цел ден го поминува во ортопедски корсет бидејќи не и е цврст рбетот. Покрај тоа, таа девет години се бори со малигниот рак на тироидната жлезда. Сонував за љубов, како и секој тинејџер“. Меѓутоа, кога би се фокусирале само на болеста на Касија, нејзиниот живот секако би бил полн со големи страдања и тага. Меѓутоа, болеста не го определила нејзиниот секојдневен живот. Одела на училиште, го положила матурскиот испит.

Секако, мојот живот отсекогаш бил позаштитен, но благодарение на мојата болест брзо почнав да се осамостојувам. Мајка ми ме одгледа сама. За време на камповите за рехабилитација, често не можев да сметам на нејзината грижа, бидејќи таа мораше да работи. Потоа, како шестгодишно дете, и покрај тоа што имав една ефикасна рака, си ги мијав алиштата, се облекував и си подготвив некои основни оброци – изјавила оваа храбра девојка.

Љубов? Касија сонуваше за љубов како и секој тинејџер. Во овие години, вели тој, малку се знае за ова чувство. Беше тешко да се сакам. Се побунив, имаше многу гнев во мене. Постојано се прашував зошто сум толку грда, толку искривена, скршена. Затоа што сите мои пријатели одат на состаноци, а сите ме третираат само како пациент, а не како девојка или жена. Со возраста, сепак, зрели. Почнав да се гледам поинаку и забележав дека мажите поинаку гледаат на мене. Она што на почетокот изгледаше како проблем престана да биде важно.

„Нашата прва прошетка беше пет часа, станавме пријатели“ Требаше да биде кратка прошетка. Касија не мислеше дека може да бидете дури пет часа на насипот Висла во варшавскиот кварт Бјалолека – рече Славек. Бев одвоена од луѓето и се чувствував многу осамено. Објавив оглас на интернет во кој барам некој да прошета со мене. Не сум веќе независна личност, а и кога сум надвор, некој мора да ме извади и да ја турка инвалидската количка.

Не ми беше важно кој се јавува, дали е жена или маж, млад или стар. Рече Ставек, велејќи дека работи цел ден, нема многу активности попладне, па со задоволство би закажал термин и ќе излезе со мене. Не му кажав детали за мојата болест, само го известив дека сум грда за да не побегне кога ќе ме види. Не барав години, ништо, бевме сосема непознати еден на друг – изјави Касија. Славек се сеќава дека кога ја видел Касија за прв пат размислувал само дали ќе може да го направи тоа, дали ќе ја повреди при прошетка или ќе падне од инвалидската количка. – Шетавме и разговаравме бескрајно, а Славек ми го виде само грбот… Можеби тоа е добро – се смее Касија.

Меѓутоа, мајката на Кеси не била многу загрижена. – Телефонот ми беше исклучен. Мајка ми знаеше дека одам на прошетка со странец што го запознав на интернет. И кога се вратив, таа скокна врз мене затоа што се плашеше дека нешто ми се случило – рекла таа. „Ние бевме различни, не размислував за Славек како момче“

Тоа требаше да биде пријателство. Касија и Славек се запознаа и не беа само на таа една прошетка, туку и поминуваа се повеќе време заедно во нејзината куќа. Славек можеше да ја заврши работата до 20 часот, а од другиот крај на Варшава да дојде кај мене најмалку половина час. Долго време не мислев на него како кандидат за партнер. Славек воопшто не беше мој тип – работник, со чизми, обетки, долга коса. Бевме различни – јас сакам розова, тој сака црна, јас сакам месо, тој сака зеленчук – се сеќава Касија. И од таа причина не криеше од Славек колкава помош и треба.

Се сеќавам дека морав да одам во тоалет. Вообичаено веројатно би го направила тоа сама или би се јавил на мајка ми, но се чувствував толку удобно со Славек што го замолив за помош. Мислев дека ова или ќе го привлече или ќе побегне. Во секој случај, од самиот почеток искрено му кажав за мојата болест, а тој се покажа многу заштитнички настроен – откри таа. Славек признава дека фазата на заљубување во неговиот случај дошла брзо. Ја сакам Касија затоа што е весела личност, поради смислата за хумор, карактерот, поради тоа што ништо не и е невозможно, секогаш ќе најде решение – вели тој.

Тие брзо решија да живеат заедно. – Беше тешко да се замислат апстрактни визии за заедничка иднина. Ставивме сè на едно парче хартија, не сакајќи да губиме време и претпоставувајќи дека ќе успееме или не. Не знаев дали Славек после еден месец ќе каже дека му е доста и дека нема да може да се справи со ситуацијата дека нема да се измори од правење појадок, ручек и вечера, чистење и одење во тоалет со јас – вели Касија.

Имале среќа – нашле стан за изнајмување во истата населба во која живее мајката на Касија. Ова многу се поедностави, особено што Славек работеше до 18, па дури и до 19 часот, но се покажа и како товар. Впрочем, цел ден ми требаше дадилка, а ние самите имавме малку можности да го поминуваме времето заедно. Тогаш Славек решил да работи од дома. Јас сум компјутерски техничар, ИТ експерт, па нашите професионални светови се запознаа – рече таа.

Како изгледа нивниот ден? Славек станува пред седум, излегува со кучето. По враќањето, тој и помага на Касија во тоалетот, го облекува нејзиниот корсет, ја облекува. Подготвува појадок, и дава лекови и во девет часот сите седнуваат да работат. По неколку часа, има уште една тура лекови што треба да ги земе Касија, време за тоалет, што значи соблекување и облекување корсет.

Кога имам момент, се трудам малку да го исчистам станот, да кренам прашина, да ја исчистам бањата. Во 15 часот Касија си легнува три часа без корсет, мора да одмори. Славек во 19 часот си ја завршува работата и тогаш е време само за нив. Одат на прошетка, на пица. „Понекогаш е доволна посета на Мекдоналдс за да се чувствувате подобро и да излезете од секојдневната рутина“, се смее Касија.

Дали е ова љубов кон животот? – Да. Ова е многу зрела љубов. Прифаќање на љубовта, полно со разбирање, благост, интимност, иако денес нема ништо * во неа. Многу луѓе не прашуваат за ова прашање. За жал, мојата моментална здравствена состојба не принуди да ја извадиме оваа област од нашите глави. Само денес знаеме дека интимноста не мора нужно да се изгради преку се * с. Се покажа дека сексуалното тело можеби некое време не постои, но тоа не прави да се чувствуваме посиромашни во нашата врска, дека нешто недостасува во него. Влеговме заедно и многу свесно – вели Касија.