Запознајте го човекот кој заработува пари не правејќи ништо

За повеќето луѓе работата е бесконечна листа на задачи што треба да ги завршат има многу работи што треба да се направат и навидум никогаш нема доволно време за сè. Но, за еден човек во Јапонија е спротивното. Шоџи Моримото живее во Токио и нуди да изнајми од 2018 година за да не стори ништо. Да, ништо воопшто. Тој добива барања од луѓе преку неговиот Твитер профил, кој во моментов брои над 260.000 следбеници. Willе ангажирам личност (јас) која не работи ништо, стои во биографијата на Твитер.

Секоја сесија чини 10 000 јапонски јени (околу сто долари), плус трошоци за превоз и храна. Моримото проценува дека од почетокот на бизнисот примил околу 3.000 барања, обично се состанал со два до три клиенти за еден ден. Тој обично поминува околу два до три часа со секоја личност, но Моримото рече дека нема временско ограничување. Но, што всушност не значи ништо?

За време на услугата, јас ги следам моите клиенти во сè за што ми требаат. „Одговарам на нивните прашања, ги слушам, кимам со главата кога е потребно“, изјави Моримото за VICE. На почетокот беше малку непријатно, но со текот на времето се навикнав. За Моримото нема типичен работен ден. Еден ден гледа филм во кино, а следниот е илјада метри во воздух возење со хеликоптер.

Тој беше во Дизниленд со клиент и слушаше како момче признава дека изневерил жена за време на оброк. Понекогаш тој е таму за морална поддршка, на пример кога придружуваше некого во предавањето на документите за развод или посетуваше болница за да остане со пациент кој штотуку се обиде да изврши самоубиство, пренесува ВИЦ.

Мислам дека причината што луѓето ги бараат моите услуги зависи од околностите на клиентот, рече тој. Мислам дека се сведува на потребата друг човек да биде присутен во дадена ситуација. Моримото доби идеја да започне услуга за изнајмување откако ја напушти претходната работа како писател и уредник за наставни материјали. Порано го влечев тој комплекс, дека морам да направам нешто, но не сум добар во ништо.

Пробав еден куп работи што мислев дека ќе ми одговараат, но ништо не успеа. Затоа, помислив: не сум добар за ништо, можеби е подобро за мене да не правам ништо. Делата на Моримот привлекоа толку многу внимание во Јапонија што написите за него беа емитувани на локалната телевизија неколку пати. Неговата приказна дури ја инспирираше телевизиската драма Rental Nan mo Shinai Hito, во превод „Ангажирај личност што не прави ништо“.

Моримото вели дека ова е првпат во животот да е среќен со својата работа. Мојот бизнис се развива на толку многу интересни начини што никогаш не ми е досадно. И имам можност да правам работи што не сум ги замислувал, што е исто така интересно.