За подобар сон: Направете сами магичен напиток против несоница со банана и цимет

Без разлика дали имате проблеми со несоница, лесен сон или се будите во текот на ноќта, рецептот со банана и цимет ќе ви помогне да имате подобар квалитет и континуитет на спиењето.

Бананите се богати со калиум и магнезиум, особено кората, која ги релаксира мускулите и помага за поспаност, додека циметот го регулира нивото на шеќер во крвта, што исто така го подобрува квалитетот на сонот.

Ова е особено важно кога знаеме дека неправилното ниво на шеќер во крвта предизвикува замор во текот на денот и предизвикува несоница.

Како да го направите овој пијалок? Ставете еден литар вода во мал сад и оставете да зоврие. Земете една банана, измијте ја убаво, излупете ја и исечете ги врвовите, па спуштете ја во вода и оставете ја да врие уште десет минути.

Тргнете го садот од оган и сипете од течноста во која се вареше бананата во чаша и додадете малку цимет за да го подобрите вкусот. Овој напиток пијте го еден час пред да одите во кревет, додека е сè уште топол