За само 18.000 евра изградија куќа од соништата која можат да ја „носат“ со себе (ФОТО+ВИДЕО)

Уда оди, дојди дома! Освен ако не сте изградиле куќа на тркала, која буквално можете да ја „понесете“ со себе.

Совршениот мобилен дом го изградил млад брачен пар од Канада за околу 18.000 евра, а куќата е толку добро направена што многу луѓе веројатно би сакале да живеат во неа.

Корисникот на Редит Џејсон Рупке одлучил со корисниците да ја сподели тајната за тоа како тој и неговата сопруга успеале да изградат подвижен дом кој одговара дури и на гардероба.

Има бања со туш кабина, мини кујна, брачен кревет и место за голем телевизор.

– Знаевме дека еден ден сакаме да си изградиме сопствена куќа. Така почнав да се занимавам со столарија и направив мала пауза од учењето… Ми требаше малку време да сфатам како и што, а потоа дојдовме до одлука да започнеме со проектот.

Знаевме што сакаме и првата работа што направивме беше да купиме приколка. Имав пари во џебот и успеавме да го направиме сето тоа без да позајмиме ниту еден динар. На крајот се не чинеше околу 28.000 канадски долари (околу 18.000 евра) – објаснува младиот човек.

Вели дека им биле потребни околу две години да завршат се, со оглед на тоа дека работеле и студирале. Кога ќе завршат со секојдневните обврски, ќе се фрлат на домашни работи.

Сами направиле и проект за куќата, гледајќи различни идеи на Интернет. Она што беше нивната ѕвезда водилка беше дека еден ден ќе можат да заработат од оваа куќа. Или ќе го изнајмат или ќе го продадат и ќе заработат, веруваат, двојно повеќе отколку што инвестирале во него. Во меѓувреме ќе можат да штедат и со неплаќање кирија, или сместување доколку одлучат да отпатуваат некаде.

Имаат и катче за спиење
Тврди дека освен покривот и плинските инсталации, се во куќата сами правеле. За тоа што требаше да го платат, им се обратија на пријателите, кои им ја завршија работата по пристојна цена. Успеале да го извлечат и таванскиот простор каде што имаат катче за спиење, бидејќи висината на куќата ја приспособиле на пропишаните димензии на возилата што се дозволени да бидат на коловоз.

Откако пронашле и купиле соодветна приколка, сфатиле дека сакаат да имаат апсолутно се во оваа куќа, дури и подно греење.

Тој во својата објава на Имгур детално објаснил какви материјали користел, што заварувал и што лепел и зошто донел таква одлука за време на работите. Секој детал во оваа мала, но многу функционална куќа е детално обмислен. Тие дури изградија подигната платформа за да го одделат просторот за седење од кујната и бањата.

Мислеле на се, па пред влезот изградиле мала тераса, каде што можат да пијат кафе во лето.

Штедеа секаде каде што можеа. Некои прозорци поставени на куќата се половни, а некои мораше да се нарачаат.

За да добијат идеи за опремување на куќата, тие ги погледнале старите куќи во Канада и така, малку по малку, го давале својот дом конечниот изглед. Ако не им се допаднало тоа што го виделе, барале други решенија на Интернет.

Интересно е што сопругата несебично помагала при изградбата… Забила шајки, го испланирала подот, правела се за конечно двајцата да се вселат под „свој покрив“.

Тој вели дека спроведувањето на водоводните и електричните инсталации не било многу тешко со оглед на тоа што се работело за мал простор. Тој вели дека има и контејнери за „отпад“, па дури направил и табла со осигурувачи.

– Поставена е вентилација и во бањата, а поставен е и систем кој ја одвојува течноста од цврстата и потоа сето тоа оди надолу во одводот. Вентилацијата работи цело време. Една година живееме во куќата и никогаш не сме почувствувале непријатна миризба од таму – тврдат сопружниците.

Тој вели дека неговата сопруга била неверојатно поддршка.

– Кога завршија „грубите работи“, таму блесна. Оваа куќа немаше да постои да не беше таа. Сите детали што ги гледате, тоа е таа. Таа помогна во поставувањето и средувањето на подовите – истакнува тој.

Вели дека еден од најголемите предизвици му бил да направи елементи за кујната. Тој тврди дека тоа биле „луди неколку дена“. На крајот се испадна токму онака како што тие замислија.

Вистинското чувство за дома го добиле дури за време на божиќните празници, кога семејството доаѓало на гости. Вели дека било малку „тесно“, но дека одлично се забавувале.

– Телевизорот има и држач, па можевме да го завртиме да гледаат сите. Ги поставив и звучниците, а жиците ги сокрив – вели младиот човек, пренесува Телеграф.