Зошто арапските жени се толку убави – еве ја и нивната тајна!?

Иако жителките на арапските земји ги кријат лицата и телата од љубопитни очи, за нивната прекрана убавина се раскажуваат легенди. Овие резервирани и таинствени жени се со раскошни темна коса, кадифена кожа и без дно очи и зато ревносно ја чуваат својата тајна за убавина, предавајќи ги тајните од генерација на генерација.

Нега на коса Тајната на густата и сјајна коса на арапските убавици е во специјалната грижа која вклучува употреба само на природни состојки. Пред миењето тие ја тријат во коренот на косата јогурт или кефир. Ферментираните производи брзо ја закрепнуваат структурата на косата, што ја прави мазна и сјајна. Ако и вие сакате да се обидете, треба да си направите сами јогурт – индустрискиот аналог не носи никакви бенефиции.

Кна за коса Арапските жени не ги признаваат современите бои за коса: како и пред сто години, ориентални убавици преферираат природна жена. Растението Lawsonia inermis чии листови се варат, за да се добие кна, расте во изобилство во источните земји. И ако додадете на кната басма (друга природна боја), бојата на косата станува заситено црна. Патем, безбоена кна е совршена маска за потхранување на косата.

Црни очи Очите се единственото видливо “оружје” на арапската жена, бидејќи сите други делови од телото се скриени под националната облека Убавата очна линија на ориенталните девојки се црта со помош на антимон. Во прилог на своите декоративни квалитети, тој совршено ги зајакнува трепките и веѓите и ја прави нивната боја посветла. Денес антимонот се користи во многу козметички брендови во форма на eyeliner, како и воа прав.

Веѓи и трепки На Исток како репер за убавина се сметаат густите и бескрајно долги трепки. Затоа од детството сите арапски девојки користат масло од рукола што активно го стимулира растот на трепките и веѓите. Тоа ги буди дури и “Заспаните” фоликули. Проверете го дејството на тоа средство врз себе: по месец трепките стануваат подолги, а веѓите – повеќе густи.

Грижа за лицето За чистење на кожата на лицето дамите од Истокот користат природен тоник – розова вода. Средството има смирувачки ефект, го намалува воспалението и црвенилото. Додека жените во Европа во секое време од годината имаат тенденција да се одржи на златен тен, ориентални убавини, напротив, се обидуваат да имаат бела изветвена кожа . Тие користат лимонска киселина како природна белилото. Ако сакате свежа и сјајна кожа – лицето мачкајте го со сок од лимон. А, лимоновата кора може да биде одличен мелем.

Арапските девојки преферираат природни маски за лице. Најпопуларната состојка за “домашна маска” е куркума. Се прави: измешајте 2 лажици брашно, малку куркума, 2 лажици розова вода и истото количество млеко. Нанесете ја добиената каша на лицето, држете ја околу 20 минути и измијте ја со топла вода.