Имала ЧУДНИ симптоми по породувањето: Мислела дека е ПОСТОПОДИЛНА депресија, а потоа следел ШОК, сега се бори за живот!

Шанел Молс од Австралија го роди своето второ дете во 2019 година. Тогаш 34-годишната девојка доживеала симптоми кои не ги забележала во претходната бременост. По породувањето се чувствувала лошо – немала енергија, била слаба и депресивна. Нешто подоцна се покажа дека дури и обична прошетка и е невозможна, што ја поттикнало да истражува.

Дијагностицирале ниско ниво на железо и анемија. Младата мајка се посомневала дека тоа може да биде последица на хормонална нерамнотежа, а нејзиното лошо расположение е поврзано со постпородилна депресија.

Вистина е дека хормоналните промени може да предизвикаат нарушувања на спиењето, замор и тешкотии со концентрирањето. Депресијата исто така не е невообичаена по породувањето. За многу жени, времето по бременоста е тажно, ниска самодоверба и промени во расположението.

Шанел долго време се чувствувала непријатно, а по некое време почнала да има проблеми со дигестивниот систем. Затоа направила дополнителни тестови. Колоноскопијата направена во 2020 година откри нешто што младата мајка не го очекувала – голем тумор на дебелото црево.

Борба против ракот
На жената и бил дијагностициран малигнен колоректален карцином, кој достигнал стадиум IV.

– Никогаш во моите најлуди соништа не замислував дека ќе слушнам дека наскоро ќе умрам во рок од пет години од формирањето семејство. Секој ден кога ќе се разбудам, проверувам дали сум се разбудил од овој кошмар. Посакувам сето тоа да беше грд сон. За жал, тоа не е така, тоа е мојата реалност […] Треперам од помислата дека можам да ги оставам децата и сопругот. Не сакам да го правам ова, сè уште не. Го сакам својот живот и ќе направам се за да се борам за него – изјавила жената за Дејли Мејл.

Лекарите решиле веднаш да го отстранат малигниот тумор, но ракот се проширил понатаму на црниот дроб. Жената морала да оди на опсежна хемотерапија проследена со зрачна терапија. Борбата против ракот беше многу тешка, а болеста се врати со метастази. Кога ракот ги нападнал јајниците, лимфните јазли, дијафрагмата и белите дробови, се вели дека Шанел имал најмногу 18 месеци.

Таа не сакала да се откаже и се одлучила за многу скапа терапија, за која започнала онлајн кампања за собирање средства. Благодарение на собраните средства со давање поддршка на корисниците на Интернет, жената на 13 мај лета за Тексас на лекување што може да и го спаси животот.

– Ќе се борам за иднината на моите деца. Ќе им бидам мајка што подолго – вели таа.

На храбрата мајка и посакуваме оздравување.