Имала 123 килограми и ја нарекувале грда, а сега ослабела 60 килограми и сите и завидуваат на сопругот (ФОТО)

Кога Кристина Џордан (40) се омажила за својот сопруг Дерек во 2001 година, била речиси 50 килограми потешка од него. Уште од мала имала проблеми со дебелината, а потоа решила драстично да го промени животот и успеала да ослабе повеќе од 60 килограми. 40-годишната девојка од Аризона вели дека свадбата и била најубавиот ден во животот, но тогаш не можела да ја поднесе омилената венчаница бидејќи тогашните 123 килограми и го ограничувале изборот.

Сега, откако ослабе 60 килограми, таа повторно се омажи за својот сопруг, носејќи го нејзиниот совршен фустан.

Откако по втор пат се омажи за 60 килограми полесен сопруг за да се вклопи во венчаницата од соништата, таа вели дека вежбањето и „здравата свежа храна“ и помогнале да ја намали сета таа тежина. Мајка на три деца, сега лиценциран нутриционист, рече дека нејзината тежина ја ограничувала при изборот на венчаница и дека морала да се определи за фустан во кој може да „вклопи“ што „не е во нејзиниот стил“ – но таа беше таква со која Кристина се бореше. со својата тежина цел живот – пиела газирани пијалоци за појадок и јадела само брза храна во текот на денот, а вечерата ја завршувала со пржена храна и милкшејк за десерт.

По 20 години Кристина сега е непрепознатлива, со помош на целосна промена во режимот на исхрана и вежбање. Брзата храна ја заменила со органски салати, смути, риба или посно месо. Кога јас и Дерек се венчавме на 18 и 19 години, бев потежок од него повеќе од 45 килограми. Не му беше грижа. Љубовта и поврзаноста што ги споделивме заедно, длабокото пријателство што го имавме, направија изгледот да не биде важен. Некогаш ме мачеа и малтретираа затоа што сум дебела, ме нарекуваа безобразна… Имаше моменти кога луѓето ме исмејуваа и тоа многу влијаеше на мојата самодоверба. Дури кога случајно го запознав мојот најдобар пријател, кој сега ми е сопруг, сфатив дека сум убава и вредна за љубов – вели Кристина.Таа додава дека нејзината самодоверба нагло и пораснала откако го запознала сопругот, кој убедил неа дека била убава и дека тој секогаш ќе ја сака, без разлика како изгледа.

Непоколебливото восхитување и поддршката на нејзиниот сопруг и дадоа самодоверба да ги оствари своите соништа за слабеење. Таа направи големи промени во животниот стил што и помогна да изгуби тежина – вклучително редовно вежбање и јадење многу здрава, свежа храна – што и помогна да ја достигне целната тежина од околу 60 килограми.

Исто така, наместо газирани пијалоци, пијте вода или домашна лимонада од лубеница. А хамбургерите и помфритот ги заменила со салати, зеленчук и протеини со малку маснотии.Мојот сопруг отсекогаш бил најневеројатниот човек и најпосебната личност во мојот живот. Секогаш ме охрабруваше и ме сакаше. Секој ден од моментот кога го запознав, Дерек ми велеше дека сум убава.

Таквата вистинска, длабока и вредна љубов може да му помогне на секој што сака да се промени. На сите ни треба некој во животот кој ќе не поддржува, ќе навива за нас и ќе не сака како и да изгледаме – вели таа и додава дека навистина верува дека не би била личноста каква што е денес доколку сопругот не ја поддржувал тој пат. Сега кога изгубив тежина, се чувствувам апсолутно неверојатно и како сосема нова личност. Не сум истата жена што бев пред да тргнам на ова патување. Јас сум посилен, помудар и посамоуверен. Нема да биде лесно, но ќе се исплати. Ако можам јас, тогаш можеш и ти – истакнува Кристина.