Има само 16 години, но веќе има две деца и е одлична ученичка

Понекогаш е тешко да се помират семејните и деловните обврски, но има и жени кои многу порано се одлучуваат за мајчинството и жонглираат меѓу учењето и воспитувањето на децата. Меѓу нив се и 16-годишната Ава Кинг од Индијана, самохрана мајка на 23-месечниот Џордан и осуммесечното девојче Аваја. „Тешко е, но ги сакам моите деца“, призна таа во виралното видео што го објави минатата година на TikTok, каде што ја следат повеќе од 117.000 луѓе.

Оваа тинејџерка со помош на семејството и пријателите успева со голем успех да оди на училиште и дома да се грижи за две мали деца. Згора на тоа, се поверојатно е дека Ава ќе заврши средно училиште и ќе дипломира пред нејзините врсници. Ава живее со својата мајка и сестрите, а нејзината баба понекогаш се грижи за нејзините деца. Иако некои ја критикуваат дека толку рано станала мајка, има повеќе кои се восхитуваат на нејзината упорност.

„Добро знам колку е тешко. Самата станав мајка како тинејџерка, завршив училиште и работев со полно работно време. Ти се восхитувам “, ѝ рече една личност. Ава се појави во епизода од Моето извонредно семејство. Таа забременила со своето прво дете кога имала 13 години. „Покрај тоа што немам менструација, не сум доживеала други симптоми на бременост. Ја испив таблетата ден потоа, но веќе беше доцна, па очигледно не делуваше“, изјавила тогаш таа.

Таа го изгубила нејзиниот татко кога имала 11 години. Тој бил зависен од хероин. Се предозирал. Момчето ја изневерувало целата бременост, за што дознала дури подоцна. Таа се породи во февруари 2020 година. По породувањето, таа страдаше од постпородилна депресија. Шест месеци подоцна дознала дека е повторно бремена. Пиела апчиња за контрацепција, но очигледно не делувале, тврди таа. „Бев преоптоварена. Седнав и плачев. Мислев дека можам да се справам со едно дете, но не со две.

Се плашев дека нема да можам да им дадам доволно љубов. Не знаев што да правам“, се присети таа. На наговор на семејството го задржала детето. Таа не е во врска со таткото на нејзините деца. Денес, таа има и канал на YouTube каде што објавува улоги за да им помогне на другите во слична ситуација.