Исповед на актерка (25) која беше стерилизирана: Ги молев лекарите, мислеа дека ми треба психолог (ВИДЕО)

Девојката рече дека шест години барала хирург кој сака да ја изврши процедурата Актерката од САД, открила дека била стерилизирана откако шест години молела десетици лекари да ја направат оваа процедура, пренесува Дејли Мејл. Таа вели дека ја одбиле бидејќи мислеле дека е премлада за ваква трајна одлука и предложиле терапија на психолог. Аби Ремзи (25) од Лос Анџелес изјави дека на 16 години сфатила дека не сака да има деца поради огромната одговорност да воспитува друго човечко суштество.

Потоа решила да се оперира за да се увери дека нема да може да забремени бидејќи има проблем со нормалните форми на контрацепција. Девојчето, кое пораснало во многу религиозно опкружување, рекла дека контрацепцијата ја „повредува“ и дека има „интензивен страв од туѓи предмети во неа“, што ја отфрла можноста за спирала. Рекла и дека кон*омите не се 100 отсто ефективни, поради што се плашела, па решила да биди стерилна.

Меѓутоа, ѝ биле потребни шест години да најде лекар кој сака да оперира некого на таа возраст. На почетокот на оваа година, таа конечно нашла подготвен лекар, а на 4 февруари отишла под нож. Аби имаше билатерална салпингектомија, што значеше дека нејзините лекари и ги отстранија јајцеводите и аблација на ендометриумот, што е отстранување на слојот на слузницата на матката. И двете операции беа успешни. Отстранувањето на јајцеводите спречува спермата да дојде во контакт со јајце клетката и да ја оплоди. Јајце клетките ќе продолжат нормално да се ослободуваат од јајниците, но ќе бидат апсорбирани од телото на жената.

Постојат различни начини за блокирање на јајцеводите, вклучувајќи употреба на пластични или титаниумски „стеги“, поминување на јајцеводите низ силиконски прстен кој потоа се затегнува или врзување, сечење и отстранување на делови од јајцеводите. Аби се одлучи за втората опција. Таа го сподели своето искуство на TikTok, а нејзината приказна брзо стана вирална.Оригиналното видео има повеќе од три милиони прегледи откако беше објавено во февруари.

По околу шест години и обиди… конечно најдов лекар кој ме прегледа! Ова е порака за сите кои не го направиле тоа – напишала во видеото на кое гордо ги држи формуларите од операцијата. Возбудена сум што ќе ја преземам контролата над моето тело. Јас не сум производител на бебиња – напишала таа.

@abbysworldsastage I’m excited to take control of my own body. I’m not a baby maker. #childfree #childfreebychoice #sterilization #celebration ♬ abcdefu (angrier) – GAYLE


Во друго видео, 25-годишната девојка објаснува дека нема намера да стане мајка бидејќи не сака да биде „одговорна за интеграцијата на друго човечко суштество во општеството за да биде независен ентитет од себе. ”

Рекла и дека бременоста и изгледа како ужасно искуство. Втората работа која луѓето ја кажуваат е „Ќе имаш партнер па нема да го правиш тоа сама“. Но, што ако го направив тоа сама? Разводи, развод, губење на партнер, сето тоа се случува, а јас едвај се грижам за себе. Таа продолжи.

Во своја одбрана, Аби вели дека тоа што не ги сака децата не значи дека сака да страда, а таа мисли дека токму тоа би се случило доколку таа е нивен родител. Инаку, без здравствено осигурување, Аби изјавила дека цената на операцијата би била околу 116.000 долари, но дека вкупниот трошок и бил 1.000 долари.

@abbysworldsastage Reply to @maddy_4224 a common question. #childfreebychoice #childfreetiktok #sterilization ♬ original sound – Abbysworldsastage