Исповед на жена која го заборавила сопругот поради губење на меморијата

Брајден беше на мисија во Јужна Африка кога неговите роднини ми рекоа да му напишам писмо. Бев нова во градот, па сè уште не се запознавме. Неговите братучеди мислеа дека ќе бидеме навистина симпатична двојка, но тогаш не бев заинтересирана. Се подготвував да одам во Брисел во текот на летото, каде што беа моите родители, а потоа планирав да одам во Шпанија на програма за размена на студенти, па не сакав повеќе обврски. Но, за среќа, си помислив: „Зошто да не?“ И решив да му напишам писмо. Ја ставив Викторија, градот во кој неодамна се преселив, и се упатив кон Брисел.

3.6.2015 Добив порака од брат ми кој ми ја зеде поштата. Брајден ми напиша писмо на мојот роденден. Беше смешно, па решив да му одговорам, но овој пат со точната адреса. 8 месеци си пишувавме писма. Не се гледавме и не се слушавме на мобилните телефони, само еднаш неделно си испраќавме писма и пошта. Моите најсреќни денови беа кога најде писмо од него во моето сандаче.

Подоцна и двајцата се преселивме во Викторија, Канада и станавме неразделни. Почнавме да излегуваме во јануари, до март бевме луди еден по друг, а тој ме запроси кон крајот на април. Се венчавме на 15 јули 2016 година. во топол летен ден. Штотуку го завршив последниот испит од семестарот кога семеен пријател ме замоли да и помогнам да се подготви за некој голем настан. Кога пристигнав, се беше во хаос. Тие многу доцнеа со поставувањето на голем шатор за да се заштити сè од ветрот. Се искршиле многу чаши, пукнале балони, а координаторите побрзале да завршат се на време.

Јасно се сеќавам на еден детал: три жени поставуваа голем носечки столб од шатор. Не го ставија на рамна површина, но бидејќи координаторот им помагаше, мислев дека има причина за тоа. Очајно посакувам да се вратам на тој ден и да им кажам нешто, да им кажам дека ќе биде многу нестабилно на ветрот.

Јас бев задолжена за украсување на масата и се наведнав за да ги измазнам наборите, а потоа го слушнав повикот на жените пред мене. Немав време да реагирам пред да го слушнам и почувствувам шокот, звук што го доживеав многу пати во моите кошмари. Сè уште се сеќавам на тоа чувство. Првата мисла беше дека не е добро. Не знаев колку тој момент ќе биде значаен за мојот живот. Додека ја држев главата во раце, го кренав погледот и видов дека голем столб падна врз мене. Не се сеќавам на најдоброто нешто што се случи по ударот. Се сеќавам дека си реков да не плачам. Сакав моите родители да дојдат да ме земат, не се сеќавав дека се преселиле пред три години. Сè се вртеше, а понекогаш имаше само темнина околу мене. Следните неколку недели се беше магливо.

Моето следно сеќавање беше дека се разбудив мислејќи дека имам 17 години и дека не го познавам Брејден. Моите сеќавања за мојот сопруг целосно исчезнаа. Се сеќавам дека се разбудив и тој беше пред мене. Чувствував дека ме обзема паника, не можев да зборувам. Сакав да му викам, не знаев кој е. „Добро утро, Лаура“, ми се насмеа. Бев збунета од смирениот поглед што ми го упати странец пред да продолжи да ја чита книгата. Ужасно ме болеше главата и се влечев до бањата да повратам. Ги видов моите работи измешани со неговите, нашиот свадбен албум беше на масата.

Се чувствував како да сум во некој вид на сон од кој не можам да избегам. Не беше првото утро што се разбудив по несреќата (не можев да се сетам), па веќе стана нормално. Речиси секое утро се будев во страв. Понекогаш врескав, понекогаш плачев, а понекогаш имав среќа и се сетив дека не сум во опасност. Следните две години, секој будна момент го поминував во агонија и болка. Со губењето на меморијата, столбот ми го повреди ‘рбетот, поради што грбот постојано ми се грчи и имав страшни главоболки. Секој звук, светлина или движење ме натера да плачам од болка.

Се сеќавам дека една вечер болката беше толку страшна што се плашев дека ќе умрам. Брајден ме одведе во собата за итни случаи каде што чекавме со часови докторот само да каже: „Мал потрес на мозокот. Нека се одмори дома“. Друг лекар ми рече: „Тоа е само потрес на мозокот. Вратете се на работа и ќе бидете подобри“. Секој лекар кажа нешто различно, но сите го имаа тој незгоден тон во гласот. Никој не сфати колкава болка имам секој ден или дека го изгубив сеќавањето. Морав да се откажам од колеџот во мојата последна година и да го прифатам фактот дека можеби никогаш нема да бидам професорка.

Компанијата одговорна за мојата несреќа не сакаше да преземе одговорност, па поради финансии завршив без третман кој очајно ми беше потребен. Во еден момент Брајден се обиде да комуницира со нив, но тие само одговорија дека се надеваат дека наскоро ќе оздравам. Се чувствував безнадежно и не можев да ја видам светлината на крајот од тунелот.

Поради губење на меморијата, морав да го прифатам фактот дека сум во брак со личност што не ја познавав. Поминав низ фаза на лутина и депресија; Чувствував дека толку многу ми е извадено од рацете. Се надевав дека еден ден ќе ми се врати сеќавањето, дека ќе го погледнам Брајден и дека ќе се сетам на се. За жал, тоа се уште не се случило.

На некој начин, најлошиот дел од мојата несреќа е тоа што го заборавив мојот сопруг. На почетокот воопшто не се сеќавав на него. Ќе се разбудев мислејќи дека имам 17 години и дека живеам со моите родители. Врескав затоа што не знаев кој е до мене во кревет. Ќе ме завиткаше и ќе ме прегрнеше, а тоа само ја влошуваше ситуацијата. „Лаура, јас сум“, би рекол тој. Дали е тоа „јас“?, би се запрашал. Плачев речиси секој ден две години и само сакав да бидам со моите родители. „Сакам да се разбудам во соба што ја препознавам, сакам да носам облека за која се сеќавам дека купив и сакам да живеам со луѓе што ги познавам… Не можам да живеам во оваа ужасна конфузија“, му викнав на Брајден прашувајќи се дали треба да бидам утеши или јас.остави сам. Сè уште не беше навикнат да се грчам од страв секој пат кога ќе се обиде да ме прегрне.

Кога болката стивна, почнав малку да се сеќавам на него. Но, чувствата не ги придружуваа тие спомени. Се чувствував како штотуку да се будам во брак, без емоционална врска. Вознемирено зјапав во нашите венчални прстени, ги презирав затоа што претставуваат нешто клучно што не можев целосно да се сетам. Бев вознемирен на работа и се чувствував заробена. Знаев дека треба да останам со него, но помислата на тоа ме болеше. Не можев да се потпрам на деновите кога барем малку се сеќавав на него и да ги игнорирам деновите кога сè беше магливо. Мислам дека Брајден никогаш не кажа колку му е тешко сето тоа. Тој секогаш сака да ме заштити од болка со тоа што ќе најде начин да свртам сè на позитивен начин. Преку нашите болни дискусии за тоа колку ми е тешко да бидам во брак со некој што не го паметам, тој ме охрабри: „Можеби не се сеќаваш на мене, но јас се сеќавам на тебе. Те сакам без разлика на се и ништо не може да ме натера да се откажам од тебе“. Ме теши безусловноста на неговата љубов.

Не можевме долго да живееме само со една плата. Не можев да работам нормална работа, но сакав да придонесам. Пред несреќата, Брајден и јас сонувавме да отвориме фотографско студио. Ова е мојата нова проектна работа. Ќе се разбудев, ќе земев лаптоп и ќе читав за свадбена фотографија. На почетокот не можев да се фокусирам на читањето дури 15 минути пред да ми треба тричасовна пауза. Поради тие 15 минути имав толку многу болки што плачев со часови. Кога солзите ќе се исушат, повторно го земав лаптопот. Толку силно се туркав што се ми беше полесно. Тоа беше совршена работа за мене затоа што требаше да излезам надвор само на денот на мојата свадба и да правам сè друго дома, но на крајот се заљубив во фактот дека пишувам во вечноста на нечиј најубав ден во мојот живот. Секоја свадба што ја фотографирам ја третирам со љубов и почит затоа што би дала се за да можам да ја паметам мојата свадба. Многу сум горд на работата што помогнав да се создаде и ја ценам мојата улога во славењето посебни моменти за другите луѓе.

Не се откажувам лесно од работите. Околу две години по мојата несреќа, станав од кревет. Маглата почна да се крева и јас бев решен да продолжам со животот и покрај болката. Се запишав на некои факултети и во меѓувреме научив да читам и пишувам. Кога Брајден ме праша како помина мојот прв испит, му реков дека учам 10 часа, но се разбудив со таква главоболка што не можев да читам.

Целиот тој напор и не можев да прочитам ниту едно прашање. Зборовите се вртеа низ страницата. Одговорив најдобро што можев, а потоа повраќав остатокот од денот. Овие курсеви беа навистина голем предизвик за мене и пролеав море од солзи фрустрација, но ги поминав. Секој семинар што го предавав, секој испит што го завршив беше моја мала лична победа.

Конечно сфатив дека треба да изберам. Не можев да останам во брак на кој не се сеќавав. Беше многу тешко да се биде посветен на бракот кога се чувствувате како да сте се разбудиле во него одеднаш. Иако навистина не знаев кој е Брајден, видов дека тој беше многу љубезен и трпелив со мене. Беше убав, и смешен и посебен и сакав да ни дадам шанса.

Со мојата новооткриена енергија, ги извадив прстените, отидов кај мојот сопруг и му реков: „Брејден, сакам да одам со тебе“. Се сети на компјутер и ги уредуваше фотографиите. „Хм, во ред“, одговори тој. “Сериозен сум. Сакам повторно да се заљубиме. Ме познаваш, но јас не те познавам тебе. Сакам да те запознаам“. Му требаа месеци да сфати што ми треба од него. Знаеше дека се сеќава дека ме сака, но не разбираше зошто повторно да се заљубам во него. Тогаш ги зедов работите во свои раце. Го замолив да оди со мене на мини-голф. Заминавме, а на третата дупка ни остана без здив колку што се смеевме. Почнавме да одиме на вечери, долги прошетки и возења и знаевме да гледаме серии заедно со часови. Би му поставил сосема неповрзани прашања за подобро да го запознаам, и тој ќе ме слушаше внимателно додека му ги кажував истите приказни одново и одново. Пред спиење ми ги читаше омилените книги и ми оставаше трогателни пораки пред да одам на работа.

Еден ден сфатив дека го пропуштам секој момент кога не сме заедно. Се смеев на сите негови шеги и им се фалев на сите колку е прекрасен. Почнав повторно да го сакам. Тоа беше долг процес, но вредеше трудот. Брејден знаеше дека не се сеќавам на нашите веридби и венчавки и дека тоа многу ме боли. Сакаше да ми даде нешто за паметење, нешто заедничко за иднината.

Тој ми стана најдобар пријател, се заљубив во него и се заљубив во него. За чудо не ми се врати меморијата и сите мои стари чувства, но сега имам нови чувства и нови спомени. Научив дека љубовта е избор, а јас избирам да го сакам Брајден. Откако цело лето се шетавме, пак ме запроси и јас пак се согласив. Многу сум благодарен за нашиот нов живот и почеток.

Ме одведе до еден прекрасен видиковец и ми даде писмо со бројот „1“. Го украси како писмата што првично си ги испраќавме, а кои имаа многу важно место во моето срце. Тоа писмо беше перспектива на неговото заљубување во мене и беше толку трогателно што почнав да плачам. Потоа ме одведе на местото каде што првпат ме запроси. Ми даде уште едно писмо во кое ги опишува нашите тешкотии и колку е среќен што повторно се најдовме низ нив. Потоа ме одведе до местото каде што го имавме првиот состанок и ми даде трето писмо во кое ја опиша нашата можна иднина. Потоа клекна на колена и ме запроси, едвај го гледав низ солзите кои почнаа да ми течат. Тоа беше најсовршениот, најубавиот и неверојатен момент.

Научивме дека љубовта е избор и решивме повторно да се сакаме. Ме поддржуваше низ сите подеми и падови и ми покажа безусловна љубов. Најголемата тешкотија во нашите животи ја претворивме во најголем благослов; можност да се сакаме по втор пат.