Италијанецот со години се правел слеп, но бил фатен како вози скутер и гледа во излози

Италијанец кој со години добивал државна помош за слепило е уапсен под сомнение за измама, откако бил виден како вози, пишува на телефон и пазарува во продавници, пишуваат италијанските медиуми. Еден човек од Палермо, Сицилија, добил најмалку 170.000 евра бенефиции од 2008 година, откако потврдил дека е „целосно слеп“ за вроден проблем, објавија локалните медиуми.

Италијанската финансиска полиција е предупредена откако мажот ја обновил возачката дозвола во 2018 година, и покрај неговата претходна изјава, објавија медиумите.

За време на испрашувањето, властите сведочеа дека мажот возел додека бирал број на неговиот телефон и гледал во излозите додека шетал низ прометниот трговски центар и ја учел својата ќерка да вози велосипед. 40-годишникот бил виден како вози скутер, пренесува Palermo Today, додавајќи дека човекот го добил прекарот „Берлускони“, по поранешниот италијански премиер со историја на правни прашања.

Човекот веќе им бил познат на властите, бидејќи минатата година првостепено е осуден на речиси 15 години затвор бидејќи бил дел од група која организирала лажни сообраќајни несреќи за да добие исплати за осигурување. Случајот е во жалба.

Иако поседува гаража, човекот добивал и италијански таканаречен „основен приход“, месечен социјален додаток кој им се дава на најсиромашните граѓани во земјата.