Италијанските калуѓерки основаа фудбалски тим и го воодушевија целиот свет (ФОТО)

„Го сакаме фудбалот затоа што го зајакнува духот на заедништвото“ Иако звучи сосема неверојатно, ширум светот одекна веста дека група калуѓерки го основале првиот фудбалски тим на калуѓерки во светот. На почетокот на оваа година, 18 од нив се собраа во Милано од цела Италија, додека дел од нив пристигнаа од различни делови на светот, од Мадагаскар, Мексико и Романија. Најмладиот фудбалер во формираниот тим има 27 години, а најстариот 52 години.

Повеќето од нив играле фудбал и пред таа да станат калуѓерки. Така за младиот тим на Виченца играше сестрата Аника Фабијан, која игра на позицијата напаѓач. „Мајка ми не беше среќна кога ги напуштив часовите по танц поради фудбалот“, вели 32-годишната Аника. „Таа ми рече да ја оставам целата опрема надвор бидејќи е полна со кал. Но, по некое време, таа се навикна на тоа “.

Најстарата калуѓерка Емилија (52) беше фудбалска ѕвезда во нејзината родна земја Романија, играше за врвен тим и беше избрана да се приклучи на женската репрезентација. Но, таа ја напуштила својата фудбалска кариера и онаа на нејзиниот вереник, откако добила желба да стане калуѓерка.

Таа го основала црковниот фудбалски клуб „Три Архангели“ во Италија. Таа објави оглас во кој ги повикува момчињата и девојчињата, на возраст меѓу 7 и 18 години, да се приклучат на нејзиниот тим.

Сестра Емилија имаше силна желба да привлече помлади луѓе во црквата, во која присуствуваа само постари верници, што и успеа на овој начин. Така започна нејзината тренерска кариера.

Таа и нејзините соиграчи се уште ја користат секоја можна прилика во нивниот напорен распоред да излезат на теренот и да играат натпревари најмногу во хуманитарни цели.