„И забрани на мајка ми да дојди кога се пораѓав“: Исповед на трудница ги шокираше сите – причината е БИЗАРНА

23-годишна трудница на социјалната мрежа се запрашала дали погрешила за својата одлука. Сакала нејзината мајка да присуствува на нејзиното раѓање, бидејќи по професија е бабица. Таткото на нејзиното бебе мисли дека нејзината мајка би го „уништила нивниот посебен момент“ при породувањето. Да не дозволам мајка ми да присуствува на моето раѓање Стотици луѓе го осудија идниот татко, откако тој побара мајката на неговата сопруга да не присуствува на пораѓањето. Придружниците скокнале во одбрана на трудницата, откако таа прашала дали згрешила што сакала дома да се породи и покрај приговорите на нејзиниот партнер.

Во долга објава идната мајка објасни дека е бремена во 38 недела, дека планира породување дома и дека последните неколку месеци се расправа со својот 22-годишен сопруг. Постојано се караме
Вечерва имавме уште една кавга за тоа, предизвикана од тоа што целото семејство на мојот сопруг има Ковид, па никој нема да може да дојде во следните неколку недели. Во неговите очи, тој нема апсолутно никој од семејството до себе, додека јас наводно уживам во толкава поддршка од мајка ми – се пожали оваа млада жена.

Понатаму објасни дека таа и нејзината мајка која живее во странство се многу блиски и дека мајка и доаѓа на гости. Целта на посетата е да се поддржи нејзината ќерка за време на породувањето, особено што со години не се ни виделе. Таа додаде дека апсолутно ја сака поддршката од нејзината мајка поради породувањето дома и поради самата емоционална поддршка. Не сум сигурна колку мојот сопруг би се снашол сам во целата ситуација, бидејќи е уште помлад од мене. Заедно сме само нешто повеќе од една година. Иако го сакам, не знам колку всушност ќе ми помогне кога ќе добијам контракции. Мајка ми, пак, е целосно обучена акушерка и е исклучително корисно да се биде со мене, освен ако нешто не тргне наопаку. Мојот сопруг воопшто нема искуство со породување и загрижена сум како ќе реагира на крв и на се останато – изјавила исплашена оваа идна мајка.

Идниот татко, сепак, смета дека треба да има доволно поддршка за неговата сопруга и се плаши бабата да не го заземе местото и да го „турне од патот“.Решив да направам компромис, во смисла дека мајка ми ќе биде постојано таму, освен во истиот момент кога ќе се роди бебето. Значи, тоа дефинитивно ќе биде само наш момент. Но, на тоа не се согласи ниту мојот сопруг, што особено ме трогна и ме повреди. Отсекогаш сум мислел дека откако жената ќе роди бебе, таа има право да избере како ќе го роди тоа бебе и кој ќе биде присутен во тој момент. Јасно ми е дека мојот сопруг се чувствува малку отфрлен, но ова не е ситуација во која треба да бидеме себични – истакнала жената.

На крајот, парот се договорил да има уште две бабички во куќата покрај мајката на жената.Дали се слуша себеси Корисниците на социјалните мрежи беа запрепастени од однесувањето на мажот и остро го осудија. Воодушевен сум од себичноста изразена во верувањето на ова момче. Смета дека тоа што мајка и е таму, за да ја утеши за време на нејзиното болно искуство, ќе му го расипе искуството – беа коментарите. Неверојатно. Дали се слуша себеси – се прашуваа другите. Разбирам дека веројатно е исплашен и под стрес и дека би сакал неговото семејство да биде наоколу. Сепак, тоа не е причина да и се ускрати таа поддршка – заклучил еден корисник