И кажале дека никогаш нема да стане мајка, но за 14 години родила 10 деца

Сату Нордлинг Гонзалес е сопруга и мајка на 10 деца. Таа живее во Стокхолм, Шведска и ги споделува своите моменти со семејството на својот блог и Инстаграм . Секогаш сонувала за големо семејство. Сепак, таа и нејзиниот сопруг Андрес многу тешко го очекуваа своето прво дете. Абортусот бил проследен со бројни компликации. Помош се обратиле и клиниките за неплодност. Таму, сепак, Сату беше разочарана.

Се чинеше дека никогаш нема да може да ја исполни мисијата за која сонуваше – да биде мајка. Ѝ требаа две и пол години за повторно да забремени. Нивното прво дете Никол е родено во 2008 година
Сега Сату и Андрес имаат шест девојчиња и четири момчиња, а пред само седум месеци го добија најмалото дете Бенџамин – Никол (13), Ванеса (12), близнаците Џонатан и Даниел (11), Оливија (8), Кевин 7. ), Селина (6), Изабел (3) и Меланија (1,5).

За Сата, еден типичен ден започнува во 6.30 часот. Секој ден е многу активна, затоа што подготвува појадок, ги носи децата на училиште, се грижи за најмладите, подготвува ручек, го чисти станот и вешот, си игра со најмалите. Кога ги носи учениците дома, помага и во домашните задачи. Како што наближува вечерта, играта се претвора во подготвување вечера, потоа подготвување на децата за спиење, а кога ќе заврши бајката пред спиење, по напорниот ден, почестете се со бањање.

Потоа таа и нејзиниот сопруг одвоија време за себе. Тој заспива помеѓу полноќ и еден часот по полноќ. Менува пелени навечер, а потоа брзо започнува нов ден. „Да се ​​биде мајка е многу труд и жртва. Понекогаш се уморувам и пред појадок. Насмевките и љубовта на децата се најдобрата награда за мојата грижа за нив“, вели Сату. А која е нејзината тајна за водење домаќинство со 10 деца?
Многу љубов, правила и почит. Иако куќата е полна со деца, Сату секогаш се грижи домот да биде чист и уреден, бидејќи тоа многу и значи.

Нејзиниот сопруг работи многу и не поминува многу време сам со децата. Сакаат да шетаат на игралиште, во шума, да одат на шопинг, да пливаат или едноставно да уживаат на каучот. Заедно го запознаваат светот. Секогаш е опкружена со деца. И тој навистина ужива.

Каков совет му дава Сат на секој што сака големо семејство? „Следете го своето срце. Големото семејство не е за секого. Но, правете го она што навистина го сакате“.