Како стјуардеса од Југославија преживеала авионска несреќа од 10.000 метри

На 26 јануари 1972 година, Весна Вуловиќ работеше како стјуардеса во авионот Даглас ДЦ-9 на Југославија Ерлајнс кога се урна меѓу планините во Чехословачка. Сите други 27 патници и членови на екипажот загинаа, освен Вуловиќ, кој за чудо успеа да преживее.

Според истражителите, стјуардесата била заробена меѓу колички со храна во опашката на авионот додека паѓал на земја. Опашката слета во шумски и покриен со снег дел од планината, што се смета дека го ублажило ударот и и помогнало да преживее.

Весна ја спасил Бруно Хонке, шумар кој ја слушнал како вреска во мрак додека делови од авионот паѓале околу неа.

Иако официјалните лица тврдеа дека соборувањето на авионот е резултат на експлозија на бомба, последователните истраги тврдеа дека чехословачката противвоздушна одбрана го соборила авионот по грешка, што подоцна го прикриле во соработка со југословенските тајни служби.

По пристигнувањето во болницата, стјуардесата паднала во кома од која се разбудила по 10 дена. Имала фрактура на черепот, два смачкани пршлени и скршена карлица, неколку ребра и двете нозе.

„Бев скршена, а лекарите ме собраа повторно. Никој никогаш не очекуваше дека ќе живеам толку долго“, изјави таа за Њујорк Тајмс во 2008 година.

Падот и донесе на Весна место во Гинисовата книга на рекорди во 1985 година за најдолгиот пад преживеан од човек без падобран.

Стјуардесата беше привремено парализирана од половината надолу поради падот, но со текот на времето речиси целосно закрепна и се врати на своето работно место.

Спектакуларната приказна за преживувањето ѝ донесе статус на славна личност во Србија, каде ја искористи својата слава за политички цели.

Таа беше отпуштена од работа во авиокомпанија во 1990 година, откако учествуваше во протестите против претседателот Слободан Милошевиќ, но избегна апсење.

„Јас сум како мачка, имав девет животи. Но, ако националистичките сили надвладеат во оваа земја, моето срце ќе пукне“, изјави таа за Њујорк Тајмс.

Таа почина во 2016 година на 67-годишна возраст.