Камион тежок 45 тони се обиде да помини по мостот кој е наменет за максимум 5 тона (ВИДЕО)

Низ светот кружат снимки од Чиле каде камион „загази“ на мост со премал капацитет. Преминот делумно пропаднал под возилото, а возачот бил во животна опасност. Во инцидентот учествуваше Мерцедес-Бенц Актрос со приколка што превезуваше полн товар со дрва. Неговиот возач поминал покрај градот Карају, каде во близина се наоѓаат два моста. Oва се случи лани но сеуште кружи по интернетот

Еден од нив е наменет само за полесни возила, над 5 тони се забранети, а од лани е планиран ремонт. И токму на овој премин влегол камион тежок 45 тони, најверојатно поради грешка на возачот. Висечката платформа не можеше да го издржи притисокот на камионот на првиот сегмент од суспензијата. Камионот за малку ќе паднал во водата кога мостот се урнал под двојната погонска оска.

Возачот потоа морал да ја напушти кабината за да оди на безбедно место на делумно уништената платформа, која виси на околу 30 метри над земјата. За среќа, тој успеа да се опорави без повреда. Набргу по инцидентот, пожарникарите предупредија дека камионот може да се урне на земја во секој момент. Сепак, мостот траел повеќе од еден ден, а за тоа време била организирана и спасувачка акција.

Најпрво на местото беше донесен уште еден празен камион и поставен на предниот, зајакнат дел од мостот. Мерцедес бил истоварен со кран, со што се намалил притисокот на мостот.

Сопственикот на возилото – голема чилеанска компанија за дрва – се извини за инцидентот. Овој најнов потфат би можел да биде мултимилионска инвестиција, проценета на околу 6 месеци работа.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО: