Кинескиот хотел на гостите им нуди „тигарска соба“ со поглед кон нив

Хотел во Кина во кинеската провинција Џиангсу на своите гости им нуди „тигарска соба“, соба со поглед на тигар во која гостите можат да спијат веднаш до неговото дувло. Хотелот создаде „соба со тигар“ во која гостите можат да ја поминат ноќта во кревет покрај ограда од предатори – разделена со стаклена бариера отпорна на експлозија. Малку застрашувачки стан е изграден во хотелот Sandy Tribe Treehouse во Нантонг, кинеската провинција Џиангсу.

Хотелот се наоѓа веднаш до сафари паркот Нантонг Форест, една од најголемите зоолошки градини во регионот со речиси 20.000 диви животни. Видеото направено на 18 јануари ја прикажува собата, со креветот свртен кон тигарската ограда зад стаклената бариера. Зад проѕирната преграда се гледа масивен бел тигар. Персоналот на хотелот рече дека собата била неодамна реновирана и дека се уште не била искористена.

Тие додаваат дека има заштитни мерки и дека стаклениот ѕид е направен од материјал отпорен на експлозија со цел да се гарантира безбедноста на клиентите, пишува британски Мирор. Локалното биро за култура и туризам соопшти дека хотелот ги почитува безбедносните стандарди и прописи, но просторијата за набљудување на тигрите сè уште не била отворена. Меѓутоа, на почетокот на оваа недела, кинеската влада нареди затворање на просторијата откако беше изразена загриженост за благосостојбата на животните.

Државните медиуми велат дека тигрите може да бидат вознемирени од луѓе блиску до стаклото. Beijing News додаде дека, иако гостите биле заштитени со бариера отпорна на експлозија, условите на тигрите не биле земени предвид. Весникот, кој е во сопственост на Комунистичката партија на Кина, повика на проверка дали таблата е звучно изолирана – за да се обезбеди благосостојба на животното. Новинарите додадоа дека еднонасочното стакло може да ги намали пречките.

Гостите на Nantong City Hotel веќе можат да резервираат соба со поглед на други животни, како што се жирафи, лавови и зебри. Локалните медиуми сугерираат дека хотелот почнал да го користи овој трик во пресрет на кинеската Нова година, која била на 1 февруари, кога започнала годината на тигарот. Потсетуваме, минатата година, во 2021 година, хотел во североисточната кинеска држава Харбин отвори слична соба, т.е. стан со поглед на поларните мечки за гостите да можат да ги гледаат мечките во текот на целиот ден.