Кога целиот живот ќе ти се сврти за миг: „Стоев над тој бунар и мислев дека е најдобро да ме нема.Тогаш ми се јави брат ми и ме спаси

Кога сте мајка на две деца и живеете во куќа без приклучок за вода, животот може да биде тежок. Кога сопругот работи во ресторан во време на пандемија и вие живеете само од неговата плата, но тоа може да биде уште потешко. Садите своја градина, печете леб. Кога имате и рак, е тогаш станува едвај подносливо. Вака живее Мирјана од Дубранац во близина на Велика Горица.

„Имам рак на дојка“, вели Мирјана Петрушиќ,. „Знаете, во моментот кога некој ќе ви каже, тоа е моментот кога целиот живот ви се крши пред очите“, вели таа.

Таа слушнала за дијагнозата во септември 2019 година, а во декември 2020 година, ултразвук покажа метастази во лимфниот јазол. Таа беше закажана за операција во март годинава. И карциномот и лимфните јазли под нејзината лева пазува беа отстранети. “Не можам повеќе да правам ништо со левата рака, па се правам со десната па сега и таа ме боли – вели мајката на две деца, едното седум, другото пет години.

Хируршката интервенција не го реши проблемот, ракот е хормонски. Нејзината приказна може да послужи како пример за многу жени. Откако го роди своето второ дете, таа случајно почувствува грутка. Момент или две грижи, а потоа таа го преболи тоа. „ Веројатно не е ништо , јас го дојам, млечната жлезда“, помисли таа и заборавила. Некаде околу тоа време, нејзиниот татко исто така починал. Немаше време за таа грижа. Таа се сети на грутката скоро две години подоцна. Таа сè уште беше таму.

„Повторно сакате контрола, вашиот живот да ви припаѓа на вас“
“Во 2019 година, тие ми рекоа веднаш да одам на операција. Бев во шок. Пробав голем број алтернативни методи. Чувството на беспомошност беше такво што морав некако да ги искористам сите пресврти на мозокот, па читав дење и ноќе една година, истражувајте и применувајте сè што доведува до можно уништување на рак. По првичниот шок, се обидувате да ја преземете контролата на некој начин. Сакате вашиот живот повторно да ви припаѓа, занесетесе дека можете да го контролирате ракот. И додека живеете во таа можност за нереален избор, ракот се шири и делува. Ве раселува низ оган болка низ вашето тело, ви ја одзема силата, виталноста … “, објаснува Мирјана

Страда, вели таа, пред децата. Иако и таа и нејзиниот сопруг се обидоа да ја сокријат тешката ситуација од нив, тие некако дознаа.

“Случајно налетав врз сцена на ќерка ми која и објаснува на куклата,” твојата мајка ќе умре, но не плаши се, јас ќе бидам со тебе. “Тоа ме шокираше. И мојот син има проблеми со мокрење на времето. Од страв. Сè. Другиот потоа падна во втор план. Оттогаш сум добро. Морав да бидам “, посочува таа. И тоа беше затоа што проблемите се натрупуваа.

„Децата бараат банани, а јас немам“
Сопругот на Мирјана работи во ресторан. Додека работат рестораните, работи и тој. Кога има заклучување, тие живеат од државна поддршка. Така, во ноември минатата година, семејството заврши на минимум. Како што често се случува, тогаш сè се совпаѓа и следуваат проблеми. Трошоците за живот одеднаш скокаат истовремено со падот на приходите. Денешен биланс – 26.000 куни долг на кредитна картичка. 4000 куни одат на отплата месечно. Уште 1000 куни за електрична енергија.

“Ние работиме деноноќно, сакаме да се извлечеме, но станува сè потешко. Сè некако се совпадна во исто време. И мојата болест, и короната, и сите овие извонредни трошоци. Би било полесно ако сите сме виновни себеси, некаква небрежност, порано Мојот сопруг работеше во Австрија, одеше во сезона, а децата го обожаваа, па страдаа. Тие ме прашаваја зошто тато ги остави.

Тогаш рековме дека парите не вредат, ќе живееме на најмал минимум, само за да бидеме заедно. Ние се грижиме за секоја куна, јас печам леб, си правам путер и сирење, тој работи 12 часа на ден, оди на работа со велосипед кога е топло, јас ја одгледувам мојата градина, имаме малини “, вели таа.

Така, во текот на летото има овошје, но кога децата ќе побараат банани во зима, вели таа, не знае што да им каже. Претходно не живееше така. На 16-годишна возраст, вели таа, отишла во Германија, таму завршила училиште, можела да си дозволи што сака. Таа се врати во Хрватска, со некои заштеди. На прашањето што купил последно, за себе, таа вели: “По земјотресот што не скрши сите затоа што сме близу до епицентарот, во селото пристигна камион со донации. Конечно ги најдов зимските чизми со мојот број. Бев смирена веќе неколку години. Јас се снабдувам со облека во оние групи на Фејсбук каде што се подаруваат работи “.

Чешмата ни е на неколку километри за да си наполниме вода
Нивната куќа е оддалечена неколку десетици метри од главниот пат. Решението е цистерна, која, како што велат, чини 14 000 куни. Сосема недостижна. Сè што треба да сторат е да одат во фонтаната за да пијат вода.

“Кога дознавме дека пумпата од бунарот толку многу ни троши електрична енергија, застанав пред бунарот и гледав. Тогаш немавме ниту една куна , помислив, болест, сиромаштија, не ми останува ништо друго освен да се фрлам. Во тој момент ми се јави брат ми. Плачев на неговиот телефон, реков дека ми го спаси животот “, вели Мирјана.

Го прашавме и Градот Велика Горица, под кој административно припаѓа Дубранец, кој е проблемот со водоснабдувањето.

„Во областа е изграден главен цевковод. Бидејќи имотот на г-ѓа Петрушиќ не е веднаш до главниот гасовод, но пристапниот пат во сопственост на Република Хрватска води до нејзиниот имот, потребно е да се изгради 100-метарски -долг уличен гасовод. Техничка документација, решени имотни односи и ги доби сите потребни акти за градба “, објаснија во Градот.