Кучето му го спасило животот на деветмесечно бебе, а сопственикот мислел дека тоа само ги гледа

Писателката од Бостон, Кели Ендру, на Твитер откри како семејно милениче го спасило животот на нејзиното деветмесечно бебе со упад во детската соба кога сфатил дека тоа престанало да диши. Кели изјавила дека нивното куче вечерта се однесувало многу чудно. Осумгодишен бостонски териер неколку пати упаднал во детска соба и разбудил бебе. Кучето предвидело потенцијална трагедија

Авторката на романот од Бостон на Твитер напишала дека нејзината ќерка не се чувствува добро, додека нивниот бостонски териер Хенри бил многу вознемирен. Дури подоцна сфатила дека кучето всушност е многу загрижено за бебето. Постојано ја туркаше вратата од собата со главата за да може да ја провери девојката – а неговиот потег на крајот и го спаси животот.

Кели рече дека и е доста од злото на Хенри додека бебето се обидувало да заспие, а тој продолжувал да ја буди. Но кучето сакаше да им даде до знаење дека нешто не е во ред и продолжи да го прави истото Во еден момент, кога отишла да го изнесе од собата, забележала дека бебето престанало да дише – и помодрело.

„Ние луѓето не заслужуваме кучиња“ Таа и нејзиниот сопруг Џеф итно ја однеле во болница, каде лекарите за среќа успеале да ги исчистат дишните патишта на бебето.

Нашето куче синоќа постојано упаѓаше во детската соба и го будеше бебето. Таа беше болна, а мене ми беше доста од него. Тој го правеше тоа додека бебето не престана да дише. Ноќта ја поминавме во болница. Не знам што ќе се случеше ако не ја разбудеше. Ние луѓето не заслужуваме кучиња – напиша таа на Твитер.Ви благодариме на сите за поддршката. Бебето денес е многу подобро и заедно сме со Хенри кој храбро не чуваше цела ноќ иако се плаши од темнината – изјавила благодарна мајка и сопственичка на куче на кои несомнено ќе му биде благодарна до крајот на животот.