Лекарите ѝ се исмеваа со симптомите на ДЕБЕЛИНА: Таа едвај преживеа (ВИДЕО)

Жената не може да верува дека неколку експерти не можеле да и ја постават дијагнозата Аманда ЛИ (29) од Лос Анџелес тврди дека лекарите постојано ги отфрлале нејзините тврдења дека е болна поради нејзината тежина, а еден доктор дури и рекол дека благослов е што не може многу да јаде. Жената рекла дека долго време имала стомачни проблеми и дека била кај неколку лекари. Минатиот февруари кога му кажала на докторот дека едвај јаде од болки, како и дека ослабела, тој нечувствително и рекол дека „можеби и не е толку лошо“, пишува BuzzFeed.

Таа вели дека плачела во автомобилот 30 минути по терминот, а кога отишла да се извини, лекарот и рекол дека е премногу чувствителна. Еден месец подоцна, друг лекар направил колоноскопија и открил тумор, кој подоцна ќе го дијагностицира како рак на дебелото црево во стадиум 3А. Секогаш имав проблеми, но лекарите постојано ми велеа дека сум премлада за да имам посериозна болест – изјавила Аманда.

Откако и беше откриен ракот, Аманда беше подложена на хемотерапија и сега е во ремисија. Минатиот месец, една година откако го објави видеото, таа повторно го сподели клипот на TikTok. Сè уште сум збунета од фактот што докторот ги игнорираше моите симптоми на рак на дебелото црево – рекла жената. Нејзиното минатогодишно видео стана вирално со повеќе од 580.000 прегледи, а нејзиното ново видео беше прегледано повеќе од 245.000 пати.

Стигмата за дебелината во медицинската индустрија буквално убива. Не зборуваме доволно за тоа. Многу луѓе не биле испрашувани, тестирани или добро третирани поради прекумерна тежина – изјавила Аманда. Таа сега прави видеа на социјалните мрежи за да ги научи другите да се залагаат за себе.

@mandapaints

“Maybe that’s not such a bad thing” not a time to joke.

♬ original sound – Amanda Lee