Луѓето влегле во напуштена вила вредена 10 милиони евра: Внатре луксузни автомобили и мебел прекриен со прашина

Човекот кој ја изгради оваа куќа беше многу успешен. Дипломирал на едно од најдобрите медицински училишта. Станал хирург, бил татко на четири деца…

Двајца скитници пронашле недовршена вила, вредна 10 милиони евра, полна со мебел и луксузни автомобили.

Џереми Абот и Биг Банк ја пронашле замокот додека барале напуштени имоти на Google. После тоа, отишле да ја обиколат куќата од 3.000 квадратни метри, која има 10 спални соби и 11 бањи.

Точната локација на оваа палата не е откриена, но момчињата откриле кој ја изградил и зошто куќата била напуштена.“ Човекот кој ја изградил оваа куќа бил многу успешен. Дипломирал на едно од најдобрите медицински училишта. Тој беше хирург, татко на четири деца и хоби пилот“, објаснува Абот во видеото.

Тој додава дека хирургот градел куќа за своето семејство недалеку од работа. За жал, тој и неговиот син наводно загинале во авионска несреќа Сопругата и трите деца на богатиот хирург биле принудени да ја напуштат куќата откако дошло до проблем со животното осигурување на починатиот сопственик, бидејќи тој не ги платил ратите за премија за осигурување некое време. Наводно, семејството на оваа куќа и понатаму должи околу 8 милиони евра, од кои 50.000 евра данок на имот.

Абот открива дека хирургот наводно живеел во куќата до 2015 година, а потоа ја напуштил земјата и престанал да плаќа данок.

Куќата, која сè уште содржи предмети, сега изгледа празна, но Абот верува дека таму живее бездомник, кој избегал низ прозорец кога влегле во имотот.

Абот и неговиот пријател на имотот пронашле мерцедес, буба и ленд ровер. Во дневната соба пронашле и украсена елка, како и шишиња со вода во фрижидерот.

„Најчудните работи што ги најдовме внатре не беа луксузни автомобили, скап мебел и телевизори. „Она што ме воодушеви е тоа што најдовме многу облека и чевли во куќата на кои сè уште има ознаки на нив, како чевлите на Диор во плакарот“, рече Абот.

Во бањата пронашле скапа шминка, а низ целата куќа има траги од луксузниот живот на ова семејство. Момците пронајдоа кутии за iPhone и iPad, па дури и кутија што некогаш содржеше Mac компјутер. Во собите имаше и кутии со скапи часовници и накит и многу брендирана облека, постелнина…

На никого не му е јасно зошто сопствениците би ја напуштиле куќата без да ги земат овие работи со себе, бидејќи лесно се пренесуваат.Абот и неговиот колега поминале 11 часа во куќата, истражувајќи го секој агол.