Марија и нејзиниот дечко имаат односи еднаш годишно – Некои ги осудуваат, некои не

Девојката признала дека води љубов со своето момче еднаш годишно „Некои сигурно ќе помислат дека не се сакаме, бидејќи водиме љубов само еднаш годишно, но нашиот се*и е попосебен поради тоа, а кога конечно ќе дојде Денот на вљубените, тоа е секако подобар подарок од букет, од рози“.

Марија Симпсон и нејзиниот вереник, инженерот Џејмс Филипс, биле во врска три години, а досега имале секс само три пати – затоа што се договориле за зачестеноста на сексуалните односи на почетокот на врската: годишно, на денот на вљубените. Знам дека за некои звучи лудо, но овој договор не држи посветени, а и двајцата сме целосно заљубени еден во друг. За мене ова е доказ дека врската меѓу нас е ‘вистинска’ и дека не се заснова само на нешто или нешто тривијално – објасни Марија, која вели дека е сигурна дека Џејсон ја сака уште повеќе затоа што ‘добива’ само еднаш годишно.

И така, објасни таа, ќе биде додека не се венчаат. Инаку, речиси сите истражувања на оваа тема покажаа дека младите денес се среќаваат многу помалку од младите пред десет или повеќе години, така што ваквиот „модерен целибат“ на паровите, се чини, не е табу тема. Според едно неодамнешно истражување објавено од „Гардијан“, дури 40 отсто од младите на возраст меѓу 18 и 24 години никогаш немале односи, а шест отсто од оние кои никогаш не го прават тоа помалку од еднаш годишно.

За ваквата статистика, милениумците најмногу го обвинуваат денешното брзо темпо на живот, во кое работата често е на прво место и исцрпеноста, а сметаат и дека за разлика од постарите генерации, врската со партнерот се цени повеќе од се. Некои сигурно ќе помислат дека не се сакаме ако водиме љубов само еднаш годишно, но нашиот се*а е попосебен поради тоа, поради силната желба и чекањето.

А кога конечно ќе дојде Денот на вљубените, тоа е секако подобар подарок од букет рози – вели Марија, која е сигурна дека генерално би имало помалку паузи и разводи меѓу партнерите доколку повеќе од нив го имаа ова правило. Сепак, и покрај сите предности на овој делумен целибат, 25-годишната девојка признава дека едвај чека брак, кога ќе може целосно да ужива во физичките аспекти на врската и да нема граници.

Кога се запознавме и двајцата само излеговме од долгогодишни врски кои завршија лошо. Првата ноќ кога се запознавме веќе ја поминавме споредувајќи ги негативните искуства, па брзо сфативме дека редовните се*и не мора да значат добра врска – изјави таа.

Таа водела љубов со Џејмс за прв пат кога биле заедно неколку месеци: првото заедничко искуство што го имале на Денот на вљубените, двајцата испиле малку повеќе и завршиле во кревет. И оттогаш, тие двајца веројатно многу повеќе го очекуваат Денот на вљубените од некои други парови…