Марија Шерифовиќ му подари елка на малото момче

За некој да добие елка од Марија, требаше да се напише причината зошто ја сака, но и зошто ја „обожува како пејачка“, а среќата му припадна на момчето Имран од Вогошќа. За да биде изненадувањето целосно, Марија од Белград заминала во Сараево за лично да му ја достави елката на момчето.

„Веројатно сте виделе дека елката отишла во Сараево во име на момчето Имран. Но, она што не се знае е дека јас лично му ја носам елката“, рече Марија и се пошегува дека се надева дека сите ќе можат добро да ја поднесат. Марија била придружувана од нејзиниот пријател Милош, кој и се јавил на мајката на момчето Амела и ја известила дека ќе и достави елка.

Не очекувајќи дека пејачката ќе дојде со него, Амела била во шок. „Мери! За жал, не можам да верувам “, извика таа, а потоа ја прегрна пејачката. Среќно и изненадено семејство ги пречека Марија и Милош во својата куќа. Пејачката изјавила дека овој пат е во улогата на Дедо Мраз, но не била единствената што донирала – а момчето и подарило мал знак на внимание.

„Јелка пристигна во Вогошќа со ова прекрасно момче. Целосно се изгуби, остана без текст. Тој е среќен, мама е среќна, тато, баба и дедо, сите се среќни и задоволни“, изјави Марија. На крајот од видеото момчето и испрати бакнеж на пејачката покрај елката. Марија со своите постапки ги изненади и следбениците на каналот Јутјуб.

„Честито, Мери, затоа те сакаме и цениме многу“, „Ме расплака“, „Да имаше повеќе такви како тебе, каде ќе ни беше крајот“, „Секоја чест, ти си голем човек“, Ти си најдобар“, „Добрина невидена“, „Затоа те следам сите овие години, затоа што ти си маж пред се“, напишаа под видеото. За тоа проговори и момчето, сè уште под впечаток на изненадување.

„Луѓе, сè уште сум во шок. Ви благодарам на сите за поздравите и убавите зборови. Ви благодарам Марија и Милош, прекрасно ми беше што ве запознав. Те сакаме и те гушкаме“, напиша момчето. Во коментарот што ја освои Мери, мајката на момчето Амела напиша своја приказна. „Имран е бебе родено предвреме. Мојот и неговиот живот беа во опасност, па беше хоспитализиран еден месец и опериран на шест месеци. Кога влегов во операционата сала, ги замолив да ми ја пуштат твојата песна „Молитва“. Заспав со таа песна и моите молитви беа одговорени“, започна Амела.

„За жал, оваа година на Имран не можам да му купам новогодишно пакетче, а не елка. Мојот сопруг остана без работа, а јас, како и секоја мајка, се трудам да го задржам семејството заедно“, додаде таа. Таа објасни дека би била особено среќна доколку Имран ја добие таа елка и со рацете стави ѕвезда врз неа.

„Некако чувствувам дека си човек (што би рекле во Босна), па ми текна да ти напишам се` вака“, заклучила Амела и и ги честитала претстојните празници на пејачката.

Пејачката со овој гест покажа дека навистина има големо срце, а не се сомневаме дека празниците и се разубавија и на неа и на семејството на Имран.