Мајката ве моли да ја прочитате нејзината приказна откако нејзиното дете ненадејно починало од неочекувана болест

Мајка ве моли да ја прочитате нејзината приказна откако нејзиното дете ненадејно починало од дијабетес. Шокот беше нереален. Кошмарот на секоја мајка е губењето на децата. Но, најчесто изгледа како далечен страв кој е реален само во филмовите, а никогаш нема да ви се случи – додека не го гледате вашето дете како го зема последниот здив и докторот не ви каже: „Жал ми е, но таа не преживеа. . Таков беше случајот со Сиера Гринли, мајка која го гледаше своето прекрасно девојче како оди во рајот поради недијагностициран случај на дијабетес тип 1.

Сè уште во шок поради настаните што се случија на 22 март 2018 година, на Сиера и е многу тешко повторно да се сети на таа хорор приказна. Но, храбрата мајка одбива да молчи со надеж дека смртта на нејзиното девојче Арја ќе спаси други животи. Досега, приказната на Арја спасила животи на најмалку 13 деца, а нејзината мајка ве моли да ја споделите нејзината порака за да може навреме да се дијагностицираат повеќе деца. Дијабетесот тип 1 често не се прегледува кај децата додека не почнат на училиште, така што болеста на Арја помина незабележано. Важно е да ги знаете симптомите за вашето дете да не страда на ист начин.

„Дојде моментот од кој се плашев 11 месеци. Би сакала да го искористам ова време за да споделам нешто што ми е многу важно и ми е при срце. Знам дека повеќето веќе го прочитале, но сакам повторно да го споделам. Последен пат објавата спаси животи на 13 деца. Овој пат нека заштити уште повеќе. Во попладневните часови на 22.03.2018 год. се беше како и обично. Ја завршив работата и отидов да ја земам ќерка ми. Таа помина една недела со нејзиниот татко и едвај чекав да ја видам. Бев возбудена да и кажам за нејзината недела и сонував да доцнам да појадувам со неа и да си играм кога ќе се разбуди.

Кога стигнав до дадилката, таа го донесе во мојот автомобил, ќерка ми беше во длабок сон; таа изгледаше како да има долг ден. Се пошегував и прашав дали воопшто дише. Се додека не ја ставив раката на нејзините гради и не почувствував ништо. Во тој момент целосно ме фати паника. Не можев да ја завршам мислата. Знаев дека треба да ја вратам внатре и да почнам со реанимација. Бев толку луа и преплашена. Се развикав на секој што ќе се обиде да ми застане на патот или да каже нешто.

Истрчав внатре со неа и почнав со вештачко дишење на нејзиното ситно безживотно тело. Знаев дека треба да бидам смирена, но не можев, ѝ викнав на дадилката и се обидов да размислам за притисокот врз градите и дишењето, и цело време ме фаќаше паника. Брзата помош конечно стигна по веројатно 15 минути, но ми се чинеше како еден час. Следниот час додека се обидуваа да ја оживеат, ги повикав таткое и моите родители, одев загрижено, плачев и се молев. На моменти се чувствував како да сум некоја сосема туѓа личност која само гледа што се случува. Отсекогаш сум имала такви кошмари, но тоа никогаш не требало да се случи, не на мене. Тоа беше еден од најужасните моменти во мојот живот.

После еден час гледање како се обидуваат да го оживеат моето девојче, го ставија во амбулантно возило и ги следевме. Додека се возевме кон болницата, ужасни мисли ми се вртеа низ главата. Размислував за последниот момент кога ја видов – ме молеше да не одам на работа, а јас сепак си заминав. Размислував како би било кога би требало да го планирам нејзиниот погреб и за се што ќе пропуштиме. Се молев на Бога да ми го спаси детето и ќе правам што сака.

Кога стигнавме во болницата ме одведоа во мала соба и почнаа да ги поставуваат сите оние прашања што вообичаено ги поставуваат кога ќе дојдеш во болница. Мислев, лудо, дека тоа е добар знак. Сакаат да ја третираат. Бев таму можеби 10 минути пред докторот да седне до мене и да ми каже зборови кои засекогаш ќе ми го променат животот: „Направивме се што можевме, но за жал не можевме да ја оживееме и таа не преживеа“.

Таа една мала реченица ми го уништи целиот свет. Сè што имав беше таа. Таа беше мојата гордост и радост. Да ме прашавте како веројатно би рекла нешто како: Добро сум, ќерко… Но во тој момент ништо не почувствував, како срцето да ми запре. Бев празна. Шокот беше нереален. Кога ме одведоа кај нејзиното мало безживотно тело на тој голем болнички кревет, бев целосно скршена. Сакав да ја држам и да легнам со неа. Ме пуштија да одам. Ја држев додека топлината го напушташе нејзиното тело и кожата и стана ладна. Поминав со рацете низ нејзината кожа, пеејќи ја нејзината омилена песна.

По околу 30 минути ми рекоа дека треба да направат некои тестови и се чини дека имала недијагностициран дијабетес тип 1 и нејзиниот шеќер во крвта бил околу 500. Не можев да ги разберам тие информации. Како може моето бебе да има дијабетес? Таа пред една недела отиде на систематски и ми кажаа дека е здрава. Како може да умре од болест за која знам дека илјадници луѓе добро ја поднесуваат? За оние кои не знаат, просечниот шеќер во крвта не треба да биде над 120, а моето дете имаше 5 пати повеќе. Кога ќе се искачи на 300-400 се јавува кома. Моето бебе падна во кома, а нејзиното мало тело не успеа да се справи и отиде. Никогаш не би го очекувал тоа бидејќи немаше знаци. Никој во нашето семејство нема дијабетес, па не можевме ни да размислуваме за тоа.

Подоцна дознав дека малите деца не се тестираат за дијабетес. Тестирањето започнува кога детето е на училишна возраст и покажува некои знаци. Освен ако болеста е честа појава во семејството. Знаци на дијабетес кај малите деца се висока жед, често мокрење и замор. Може да се појави и одеднаш. Овие знаци се главно незабележани затоа што повеќето бебиња се однесуваат вака. Тестот за дијабетес е едноставен и треба да се бара при нивното систематско или редовно испитување од лекар.

Ве молиме побарајте го тој тест. Ве молиме обрнете внимание на симптомите на детскиот дијабетес. Ве молиме споделете ја оваа објава со сите затоа што ниту еден родител не треба да ги слуша зборовите: „Жал ми е, но таа не преживеа“ Последен пат кога го споделив ова, добив многу прашања што сакам да ги разјаснам. Не, таа не се вакцинираше на тој преглед. Ве молам, не ја користете приказната на мојата ќерка за да се жалите на вакцинација.

И да, некои луѓе имаа толку висок шеќер и преживеаја. Оваа болест не ги погодува сите подеднакво. Те молам, не ми кажувај дека лажам или ја користам приказната на ќерка ми за да привлечам внимание. Но, тоа е она што јас се обидувам да го направам, се обидувам да го свртам вашето внимание на дијабетесот кај децата.

Ви благодарам.”